Managers van verzekeringsgigant AIG geven, mede onder druk van de politiek, een groot deel van hun uitgekeerde bonus terug. Hun ING-collega’s volgen (nog) niet.
Vijftien topbestuurders van het Amerikaanse verzekeringsconcern AIG zullen 30 miljoen dollar aan uitgekeerde bonussen terugbetalen. Ook geven twintig medewerkers in totaal 20 miljoen dollar aan ontvangen bonussen terug. Zij werken op de afdeling die mede verantwoordelijk wordt gehouden voor de financiële crisis, en verkopen zogenoemde credit default swaps.
De vijftig miljoen dollar die nu wordt teruggegeven is volgens de openbaar aanklager van de staat New York, Andrew Cuono, een goed begin. Maar hij eist dat in totaal 80 miljoen dollar aan uitgekeerde bonussen terug wordt betaald. Cuomo zei tijdens een persconferentie dat negen van de tien topbestuurders die de grootste bedragen in bonussen uitgekeerd kregen, hun deel hebben terugbetaald. Zo’n 400 medewerkers van de afdeling credit default swaps ontvingen bonussen die varieerden van 1000 dollar tot bijna 6,5 miljoen dollar.
Over de AIG-bonussen, met een totale waarde van 165 miljoen dollar, is de afgelopen weken in de VS en daarbuiten veel ophef ontstaan, omdat het bedrijf in totaal 170 miljard dollar aan overheidssteun ontving.
Gisteren verantwoordde minister van financiën Timothy Geithner zich samen met Ben Bernanke (voorzitter van de Fed) tegenover het Huis van Afgevaardigden over de uitbetaling van de bonussen. Bernanke verklaarde dat hij meerdere malen vroeg te stoppen met het uitkeren van bonussen, maar dat topbestuurders van AIG dit lang weigerden.
Geithner riep in dit licht op tot verscherpt toezicht op alle financiële instellingen, niet alleen banken, maar ook verzekeraars die een risico kunnen vormen voor het financiële systeem en de algemene economie.
Bij de Nederlandse bank en verzekeraar ING zeggen managers niet of ze bereid zijn hun bonus in te leveren. Eerder deed topman Jan Hommen een oproep om af te zien van hun bonus over 2008. Voorzitter van de ondernemingsraad (OR) Rob Eijt zei dat de tweehonderd managers in Nederland op wie de oproep van toepassing is, zich benadeeld voelen, omdat zij juist een positieve bijdrage hebben geleverd aan de resultaten van ING. Volgens de OR is de oproep in strijd met eerder gemaakte afspraken. ING gaat voorlopig geen bonussen uitbetalen over 2009.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.