amsterdam –- De angst voor een recessie maakt huizenkopers schuw. Vorig jaar werden ruim 129.000 woningen verkocht. Een jaar ervoor waren dat er nog meer dan 147.000. In het laatste kwartaal verkochten NVM-makelaars slechts 26.900 woningen tegen 37.000 in dezelfde periode een jaar daarvoor. Huizen staan gemiddeld 84 dagen te koop, het hoogste niveau sinds 2005.
Stond een woning in het derde kwartaal van 2008 voor gemiddeld 246.000 euro te koop, eind december was dat gedaald naar 233.000 euro. „Over heel 2008 bedroeg de terugval 1,8 procent, de scherpste sinds 1990”, zei Ger Hukker, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) gisteren tijdens de presentatie van de jaarcijfers.
Vooral dure woningen vinden amper aftrek. Hukker verwacht dat eigenaren met prijzen gaan stunten om van hun huis af te komen. „Een daling van 10 tot 15 procent ligt voor de hand.” Daarentegen blijven woningen in de lage prijsklassen gewild. „De vraag onder starters blijft hoog, vooral dankzij de dalende hypotheekrentes. Daarom denken we dat over de hele linie prijzen met hooguit 5 procent zullen dalen.”
Teruglopende verkopen kostten vorig jaar acht makelaarskantoren de kop. Hukker houdt er rekening mee dat dit jaar zo’n 5 procent van de 4200 NVM-leden stopt, vooral grote kantoren, is zijn inschatting.
Om huizenkopers over hun angst heen te helpen, start de NVM een reclamecampagne. De organisatie wil potentiële kopers wijzen op de betaalbaarheid van woningen en de lage hypotheekrentes. Het kabinet komt waarschijnlijk vandaag met noodmaatregelen voor de woningmarkt. Het laatste half jaar zijn veel nieuwbouwprojecten uitgesteld vanwege geringe belangstelling. „Het kabinet moet de woningbouw op peil houden, wil er na 2010 geen krapte ontstaan.” Neprom, de branchevereniging van projectontwikkelaars, becijferde gisteren dat in het laatste kwartaal van 2008 ruim 4300 nieuwbouwwoningen zijn verkocht, tegen 8000 een jaar eerder.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.