Het maken van excuses voor de financiële crisis begint populair te worden. Ook eurocommissaris Neelie Kroes zegt nu sorry. Ze had - achteraf bezien - iets beter moeten opletten.
Zwartepieten heeft geen zin, zei Kroes woensdagavond in een gesprek met Nederlandse journalisten. “We zijn allemaal schuldig: De banken, de toezichthouders, de commissarissen. We hebben allemaal zitten slapen.”
Kroes, die de spelregels van de Europese concurrentie moet bewaken, vindt het wel “interessant” dat een bankier nu openlijk een beetje schuld heeft bekend. Ze doelt daarmee op Floris Deckers, die na een lange carriere bij ABN Amro nu de baas is bij Van Lanschot.
En Kroes wil het goede voorbeeld best volgen. “Er is één punt dat ik mezelf verwijt: Tijdens een discussie in het Europees Parlement, twee jaar geleden, is mij gevraagd om een onderzoek in te stellen naar de rating agencies. Mijn antwoord was toen: Interessant, maar dat heeft niet de hoogste prioriteit.”
De rating agencies of kredietbeoordelaars, zoals Moody’s en S&P, hebben jarenlang een stempel gedrukt op de betrouwbaarheid van financiële producten en instellingen. Als Moody’s een ‘triple A’ beoordeling gaf, zat het wel goed - dacht men.
Pas achteraf is gebleken dat die beoordelingen soms op drijfzand gebaseerd waren en dat de bureaus lang niet zo onafhankelijk waren als ze suggereerden. Een onderzoek van de Europese Commissie had misschien een hoop ellende kunnen voorkomen.
Overbelasting van haar ambtenaren was een van de redenen om er niet aan te beginnen, aldus Kroes. En ze had andere prioriteiten, zoals de gebrekkige concurrentie in de farmaceutische sector. “Maar achteraf zeg ik: Het was best aardig geweest.”
Een bankier en een eurocommissaris hebben nu hun verantwoordelijkheid erkend. Wie volgt?
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.