Dertien steden krijgen geld van landbouwminister Verburg. Daarmee kunnen zij hun Vogelaarwijken groener en dus leefbaarder maken.
Met geld van het ministerie van LNV krijgen dertien steden gelegenheid om meer groen aan te leggen in hun zogeheten Vogelaarwijken. In totaal stelt minister Verburg 7,8 miljoen euro beschikbaar. LNV betaalt de projecten voor hooguit de helft, gemeenten worden geacht de overige kosten op zich te nemen.
Met het geld worden de komende jaren veel natuurlijke speelterreinen ingericht, waar kinderen kunnen klimmen en met water kunnen knoeien. Zo heeft Rotterdam twaalf groene schoolpleinen in de planning, die door de buurt zelf onderhouden worden. Parken worden aangelegd, opgeknapt of voorzien van barbecuespots in Amsterdam, Nijmegen en Schiedam. Enschede, Leeuwarden en Utrecht kiezen voor bomenroutes of struinpaden.
Groene speelplaatsen en parken dicht bij huis zorgen ervoor dat mensen elkaar ontmoeten en dat ze van hun buurt gaan houden. Natuur is ook gezond: in een ziekenhuis met groen uitzicht herstel je sneller. Volgens Robbert Snep, onderzoeker van stedelijke ecologie, is het nut van groen in de stad wel doorgedrongen. Maar vaak ontbreekt het nog aan visie én aan geld. „Ambtenaren en projectontwikkelaars denken nog veel in gazonnetjes,” zegt hij. „Het zou veel innovatiever en ecologischer kunnen. Waarom voorzien we niet alle platte daken van plantjes? Waarom zijn geveltuinen en nestkasten niet vanzelfsprekend?”
Stadsnatuur dient nog een doel: mensen leren dieren en planten waarderen. Snep: „Een organisatie als Natuurmonumenten heeft bijna een miljoen leden, maar vooral babyboomers. Het zou fijn zijn als er over 20, 30 jaar ook nog draagvlak is voor natuur in Nederland.”
Arnhem, gezegend met vier Vogelaarwijken, krijgt 975.000 euro. De stad is al behoorlijk groen, vindt wethouder Cees Jansen. En niet alleen vanwege haar ligging, tussen een stuwwal en de Veluwezoom. „We hebben 32 parken en 7000 bomen die ouder zijn dan 200 jaar. Die moeten ook verzorgd worden, daar zit wel beleid, beheer en zorg achter.”
Een aantal grauwe gevels is al voorzien van verticale tuinen, constructies waartegen struiken en klimplanten groeien. Ook heeft de stad een groenfonds, waarin de gemeente en projectontwikkelaars geld storten, als bomen en struiken moeten wijken voor nieuwbouw. Met het fonds (anderhalf miljoen in drie jaar tijd) worden nieuwe groene initiatieven bekostigd. Jansen: „Tot voor kort was het bouwen, bouwen, bouwen, maar ik merk dat projectontwikkelaars tot inkeer komen. Logisch ook, want een woning in een groene omgeving is meer waard.”
Jansen moet toegeven dat de stenige na-oorlogse Vogelaarwijken nog wel wat natuur kunnen gebruiken. 't Arnhemse Broek krijgt een park, Presikhaaf krijgt een ecologische zone waar bewoners kunnen fietsen, wandelen en spelen. Wethouder Jansen: „Dat waren we al van plan, maar wil je daar echt iets goeds van maken, dan komen we gewoon veel geld te kort. Een goede groene gevel kost zo tweeënhalve ton.”
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.