Fraude met persoonsgebonden budgetten in de thuiszorg groeit. Volgens justitie en politie in Rotterdam is er nauwelijks controle.
Justitie en politie van Rotterdam waarschuwen voor toenemende fraude in de thuiszorg. Dubieuze bemiddelingsbureaus en tussenpersonen sjoemelen met persoonsgeboden budgetten (pgb’s).
Politie en justitie stuurden gisteren een rapport naar de ministeries van volksgezondheid, justitie, sociale zaken en binnenlandse zaken en naar zorgautoriteiten, omdat zij denken dat het systeem kwetsbaar en fraudegevoelig is. Er wordt soms zorg aangevraagd zonder dat deze ook daadwerkelijk wordt geleverd.
Maart vorig jaar werden in Rotterdam vier bestuursleden van zorginstelling Uenzo gearresteerd wegens fraude met AWBZ-gelden. De organisatie regelde thuiszorg voor migranten die het Nederlands niet machtig zijn. Veel cliƫnten zagen nooit een hulpverlener, terwijl zij daar recht op hadden. In het rapport leveren justitie en politie kritiek op het ontbreken van deugdelijke controles op de zorgbureautjes. Zij kunnen hun gang gaan en hoeven slechts schriftelijk verantwoording af te leggen.
Volgens het Centrum Indicatiestelling Zorg (CIZ) zijn de controles sinds maart aangescherpt. „Als duidelijk is dat er een luchtje aan de zaak zit”, zegt woordvoerder Eric Spee, „gaan we op huisbezoek of halen we de partijen hier op kantoor. Het CIZ kan geen sancties uitdelen, maar er worden wel nieuwe indicaties gesteld.”
Volgens Spee komen de meeste fraudes voor in de grote steden. Het zou gaan om maximaal enkele tientallen gevallen. Het ministerie van VWS komt binnenkort met een keurmerk voor zorgmakelaars, om het fenomeen van de dubieuze zorgbureaus tegen te gaan. Het College voor zorgverzekeringen doet groot onderzoek naar de fraudepraktijken.
Zorg middels persoonsgebonden budget is fraudegevoelig omdat de hulpbehoevende dat zelf regelt. De dubieuze zorgbemiddelaars bieden aan aanvragen, administratie en beheer van geld over te nemen. In sommige gevallen werd het pgb-budget geïnd en liet het bureau niets meer van zich horen, in andere werd er te weinig uren zorg geleverd.
Tijdens het strafrechterlijk onderzoek naar Uenzo bleek dat ook betrouwbare thuiszorginstellingen, met een contract bij een zorgkantoor, in de fout gaan. „Zij besteden de zorg soms uit aan onbetrouwbare onderaannemers”, zegt woordvoerster De Graaf van het OM. „Het blijkt lastig dat goed te controleren.”
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.