Twee Nederlandse officieren van justitie op Aruba worden vervroegd teruggestuurd. Aanleiding: uitlatingen in een verslag van de Nederlandse vertegenwoordiging.
De Arubaanse minister van justitie Rudy Croes van de regerende partij MEP stuurt hoofdofficier van justitie Hans Mos terug naar Nederland.
Officier van justitie Casper van der Schaft moet eveneens weg uit Aruba. De bewindsman heeft de formele bevoegdheid (hoofd)officieren op Aruba de wacht aan te zeggen en hen zo in feite te ’ontslaan’.
Mos keert uiterlijk in de zomer terug naar Nederland, bevestigde hij gisteren. Dat is een jaar eerder dan contractueel was vastgelegd. „Ik blijf in Nederland in een andere functie werkzaam bij het Openbaar Ministerie”, zei de hoofdofficier, die verder niet wilde reageren. Ook officier Van der Schaft zou volgens contract nog ruim een jaar op het eiland blijven.
Mos kreeg na zijn komst op Aruba in mei 2007 te maken met het onderzoek naar het Amerikaanse meisje Natalee Holloway. Haar vermissing speelde toen twee jaar, maar mede door de –ongrijpbare– hoofdverdachte Joran van der Sloot, kreeg het OM kritiek. De afgelopen maanden was het echter vooral justitieminister Croes die uithaalde. Het OM verzocht hem hierop zelfs voorlopig geen uitspraken over de zaak Holloway te doen.
Juist gisteren werd bekend dat vertrouwelijke informatie van de Nederlandse vertegenwoordiging op Aruba in handen is gekomen van de Arubaanse regering. In het uitgelekte verslag zouden belastende verklaringen staan over premier Oduber, ministers en een familielid van Croes. Ook wordt volgens de krant Amigoe de kortgeleden benoemde procureur-generaal van Aruba, Robert Pietersz, gehekeld. Hij wordt omschreven als ’het oliemannetje, dat publiekelijk streeft naar samenwerking en dat minister Croes een ongeleid projectiel noemt (...)’.
Croes beschuldigt Nederland nu van ’spionage’. Premier Oduber heeft aangegeven dat de relatie met Nederland ’onherstelbare schade’ heeft opgelopen. Goed geïnformeerde bronnen vermoeden dat het incident voor Aruba de druppel is, en dat met het wegsturen van Mos en Van der Schaft een daad wordt gesteld.
De reden waarom juist deze twee zijn weggestuurd, is niet duidelijk. Mogelijk heeft het wegsturen van Mos te maken met voor Aruba gevoelig onderzoek naar corruptie onder politici.
Of het verslag bewust in handen van Aruba is gekomen, wordt in opdracht van staatssecretaris Bijleveld (koninkrijksrelaties) onderzocht. De ChristenUnie vraagt haar en minister Hirsch Ballin om opheldering.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.