*

 

Maliki wint in Irak ten koste van religieuze partijen

Van onze redactie buitenland − 06/02/09, 00:00

amsterdam – - Religieuze partijen in Irak hebben bij de provinciale verkiezingen van afgelopen weekeinde een klap gekregen. In veel provincies won volgens de voorlopige uitslagen de ’Coalitie voor de rechtsstaat’ van premier Nouri Al-Maliki.

Pas op 23 februari worden de uitslagen officieel, als ook de rapporten van buitenlandse waarnemers binnen zijn. Maar het ziet er naar uit dat Maliki, die na de parlementsverkiezingen van 2005 aan de macht kwam dankzij de steun van de religieuze partijen, zich nu een eigen mandaat heeft verschaft. Althans, onder de sjiitische moslims in het land.

In Bagdad kreeg Maliki’s partij 38 procent van de stemmen, voor de partij van de sjiitische geestelijke Moktada Al-Sadr en een soennitische partij, die elk maar 9 procent kregen. Ook in Basra, waar een regerings-offensief vorig jaar sjiitische milities de macht ontnam, boekte hij met 37 procent een overwinning. In andere provincies was het verschil kleiner, maar de belangrijkste sjiitische religieuze partij, de ’Iraakse Islamitische Hoge Raad’, was in geen enkele sjiitische provincie winnaar, zelfs niet in de heilige stad Najaf.

In enkele gebieden waar de soennitische variant van de islam wordt beleden, wonnen andere partijen.

De zetels in de provinciale raden worden evenredig verdeeld, waardoor coalities nodig zullen zijn.

mailIcon print |