*

 

diepgids20vrijdag

Door: redactie − 20/02/09, 00:00

Politieke kopstukken waren zo netjes om in hun reacties op de nieuwe economische cijfers hun achterban óók verantwoordelijkheid te willen laten nemen voor het oplossen van de crisis. Behalve een egoïstisch ingestelde werkgeversbaas Wientjes, die zegt dat ’de overheid de komende jaren alle uitgaven, inclusief de uitkeringen moet bevriezen’. Verder dat ’de lonen in de marktsector sterk moeten worden gematigd om de concurrentiepositie van bedrijven te beschermen’. Zeker, beperking van sommige overheidsuitgaven is duidelijk. Maar Wientjes vergeet dat de economie óók draait op vele uitkeringsgerechtigden: als zij minder besteden draaien bedrijven nog slechter, komen er nog meer uitkeringsgerechtigden bij. Zorg dus dat iederéén kan blijven besteden. Er blijft ondanks onderlinge concurrentiepositie écht wel genoeg over voor u en uw achterban om te graaien.

  • VNO-NCW-voorzitter Bernhard Wientjes. ( FOTO ANP )

Rob Lammers Amstelveen

De financiële crisis lijkt me een uitgelezen kans om van dat omstreden en financiële nachtmerriescenario van het JSF-traject af te stappen. Onlangs kwam naar buiten dat de huidige F16-vliegtuigen pas in 2020, of zelfs in 2025 afgeschreven zijn. Van uitstel komt wellicht afstel en dat lijkt me heel goed verdedigbaar, aangezien Nederland op het gebied van oorlogvoering een bescheiden rol past.

C.M. Luijerink Ruinerwold

Wat slaat Ephimenco dinsdag in Trouw met zijn ’zondagextremisten’ weer door. Een ’kwantitatief verwaarloosbare groep’ zou zijn zin willen doordrijven met het terugdraaien van de koopzondagen. Herinnert hij zich nog wel, dat tegelijk met de stemming over de Europese grondwet de Utrechtse bevolking in meerderheid de koopzondagen afwees?

Een klap voor de werkgelegenheid? Een inkomen kan toch maar één keer worden uitgegeven. De grotere omzet op zondag gaat ten koste van de winkels, die ’s zondags niet open kunnen zijn, de kleinere één- of tweepersoonszaken. Je zult maar zeven dagen per week in je winkel moeten staan. Of als je in loondienst bent van je vrije dinsdag of donderdag moeten genieten, terwijl je kinderen op dat moment naar school zijn.

Henk Nusselder Den Haag

Na bekend worden van de ramingen van het Centraal Planbureau, was somberheid troef in de berichtgeving op radio, tv en de dagbladen. Woorden als crisis, recessie en depressie creëerden een sfeer van malaise. Zelf meen ik echter dat zo’n negatieve houding blijk geeft van een veel te eenzijdige kijk op de situatie. Ik zie tenminste twee heel positieve punten.

Ten eerste verschaft dit een uitstekende aanleiding om ons te bezinnen op het economisch systeem dat aan de huidige situatie ten grondslag ligt, dat allerminst duurzaam, en, zeker op wereldschaal bezien, heel oneerlijk is.

Ten tweede biedt dit een kans om een streep te zetten onder het verleden en opnieuw te beginnen. Geen stelsel dat uitgaat van concurrentie, maar een systeem dat uitgaat van samen werken en samen delen. Geen stelsel dat de aarde uitput en verwoest, maar een toekomstbestendig systeem. Uiteindelijk hebben we de aarde niet alleen in bruikleen van onze Schepper, maar ook van onze kinderen.

Ad Vermaas Hoogeveen

mailIcon print |