amsterdam – - De vriendschap hernieuwen met Indonesië is een van de prioriteiten van de VS. Gisteren bezocht de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Hillary Clinton Jakarta, waarmee ze twee vliegen in één klap probeert te slaan.
Door zo snel na het aantreden van de nieuwe Amerikaanse president Obama het grootste islamitische land ter wereld aan te doen, hoopt Clinton een handreiking te doen naar moslims over de hele wereld. Verder zijn de militair-strategische banden met Jakarta voor de VS erg belangrijk. Maar de relatie tussen Jakarta en Washington raakte bekoeld na de Amerikaanse invallen in Irak en Afghanistan en de Amerikaanse opstelling in het conflict tussen Israël en de Palestijnen.
De meeste van de 190 miljoen Indonesische moslims hangen een gematigde islam aan, maar de Amerikaanse opstelling in het Midden-Oosten leidde in Indonesië tot woede.
Bovendien werden onder de regering-Bush – na de aanslagen van september 2001 door radicale moslims – islam en terrorisme volgens critici al te gemakkelijk door elkaar gehaald.
De Verenigde Staten beschouwen Indonesië als een mogelijke brug naar andere islamitische landen en als democratisch bolwerk tegen extremisme, zei Clinton gisteren. Het Washington van na het tijdperk George Bush streeft naar betere banden met de islamitische wereld. Clinton benadrukte dat het belangrijk is een land te ondersteunen dat duidelijk heeft laten zien dat „islam, democratie en moderniteit samen kunnen gedijen”.
Clinton was aan het begin van haar bezoek onder meer welkom geheten door een zangkoor van de school in Jakarta waar Obama veertig jaar geleden leerling was. Obama geniet in Indonesië grote populariteit. Hij is de zoon van een islamitische vader. Na de scheiding van zijn ouders hertrouwde zijn moeder met een Indonesiër. Obama zelf verhuisde op 6-jarige leeftijd naar het Aziatische land met inmiddels 235 miljoen inwoners, van wie ongeveer 90 procent moslim is.
Indonesië is na Japan de tweede stop op de eerste rondreis van Clinton als minister. Na Indonesië bezoekt ze nog China en Zuid-Korea. Traditioneel ging de eerste reis van een nieuwe Amerikaanse minister van buitenlandse zaken naar Europa of het Midden-Oosten.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.