*

 

Jongeren willen vooruit, maakt niet uit met wie

Van onze verslaggevers − 30/01/09, 00:00

Nam de jongerenoverlast in het Amsterdamse stadsdeel De Baarsjes net spectaculair af, dreigt een conflict over de rol van Youth for Christ die vooruitgang weer teniet te doen.

Een conflict van de ’bovenwereld’, louter bestuurlijk gehakketak. Zo omschrijft onderzoeker Jaap Noorda, verbonden aan de Vrije Universiteit Amsterdam, de discussie in het Amsterdamse stadsdeel De Baarsjes over het gunnen van het jongerenwerk aan de organisatie Youth for Christ. Die discussie kostte stadsdeelvoorzitter Arco Verburg zijn baan. Noorda: „Jongeren in De Baarsjes hebben de afgelopen maanden te kennen gegeven dat ze het niet zo belangrijk vinden wie het jongerenwerk doet, als het maar goed gebeurt. Bovendien zijn Amsterdamse jongeren best gewend om met verschillende culturen en religies om te gaan.”

Ondanks strikte afspraken met het stadsdeel over neutraliteit, benadrukte de christelijke jongerenorganisatie Youth for Christ eerder deze maand haar zendingsdoel, toen ze nieuwe jongerenwerkers wierf.

Youth for Christ runde in De Baarsjes al jeugdhonk The Mall. Ze won een aanbesteding, waardoor ze sinds 1 januari 2009 vier jaar lang ook het reguliere jongerenwerk op zich neemt. Noorda: „Ik ben er geen voorstander van om vreemde organisaties in te vliegen, maar in de Rotterdamse Millinxbuurt heeft Youth for Christ succes geboekt met Antilliaanse groepen waarmee niemand wilde werken.”

Youth for Christ wil ondanks het opstappen van Verburg en de commotie verder met het werk. Het dagelijks bestuur van het stadsdeel is daarover verdeeld. De PvdA wil het contract met Youth for Christ laten ontbinden, de VVD zegt dat Youth for Christ niet als enige verantwoordelijk is voor de onwerkbare situatie, vreest de financiƫle consequenties en stemde tegen ontbinding. Beide partijen beschouwen het dagelijks bestuur nu als demissionair.

Onderzoeker Noorda was vorig jaar betrokken bij een verbetering van het jongerenwerk in De Baarsjes. De extra inspanningen loonden, meent hij. „Uit cijfers van stadsdeel en politie blijkt dat de overlast in de buurten aanzienlijk, tot 70 procent, is afgenomen. Het zou jammer zijn als de goede dingen uit 2008 nu door een conflict worden afgebroken.”

In Amsterdam heeft de christelijke club in zijn ogen niet zo handig geopereerd. Al in november waren alle partijen in het stadsdeel, behalve de VVD, bezorgd dat Youth for Christ het jongerenwerk zou gebruiken om jongeren in contact te brengen met het christelijke geloof.

In januari schond Youth for Christ de afspraken met het stadsdeel, door toch zijn missie te vermelden in een personeelsadvertentie: jongeren in contact brengen met Jezus Christus en hen leren naar zijn bedoelingen te leven. Noorda: „Dat is heel dom. Ze wisten bij voorbaat dat hun christelijke achtergrond niet zo goed lag. Dat geeft te denken over de professionaliteit van de organisatie.”

Youth for Christ erkent dat bij de werving van personeel voor het Amsterdamse stadsdeel een fout is gemaakt. „We hebben een niet juiste advertentietekst op de website gepubliceerd. Door een storing werd de standaardtekst met evangeliserende doelstelling boven de vacature vermeld. Deze fout is onmiddellijk erkend en snel hersteld.”

Om niet-christenen in dienst te kunnen nemen, richtte Youth for Christ, dat vanwege haar identiteit alleen christelijk personeel aanneemt, een aparte stichting op: The Mall De Baarsjes.

mailIcon print |