*

 

’Respecteer eerst ons woongenot’

Onno Havermans − 28/01/09, 00:00

Stacaravans moeten plaats maken voor bungalows, verouderde campings worden luxe recreatieparken. Maar bewoners voelen zich weggepest.

Inge Vlaspolder draait de voordeur van binnen op slot. In haar oude auto grommen een herder en een bull mastiff, vanuit het schuurtje klinkt het waarschuwend geblaf van twee rottweilers. Zonder hen voelt ze zich niet veilig.

Vertaalster Vlaspolder en haar vriend Peter Blüss, dakdekker, trokken vier jaar geleden in een houten huisje op camping De Paalhoeve in Kootwijk. Een idyllisch plekje aan de rand van de grootste zandverstuiving op de Veluwe, waar ze vrij konden wonen en dieren houden. Ze knapten het huisje op en in ruil daarvoor hield de campingbaas de huur laag.

Maar inmiddels heeft de eigenaar andere plannen. De rommelige camping, met gasflessen, beperkte riolering en centraal gestuurde elektriciteit, is niet meer van deze tijd. Het terrein moet weer in harmonie komen met de natuur eromheen. Stacaravans en houten huisjes moeten plaats maken voor bungalows, de bijbehorende manege krijgt een poloveld.

Het terrein is intussen vrijwel ontmanteld. Maar Vlaspolder en Blüss willen niet weg. Ze hebben een huurcontract voor onbepaalde tijd en een woonvergunning van de gemeente Barneveld. „Als het echt niet anders kan, zullen we uiteindelijk moeten vertrekken. Maar we willen eerst dat ons woongenot wordt gerespecteerd. En de eigenaar zal met een goed bod moeten komen, of met vergelijkbare, vervangende woonruimte.”

In plaats daarvan zijn de campingeigenaar en de ontwikkelaar van het terrein begonnen met pesterijen en intimidaties, zegt Vlaspolder. Ze deed aangifte van bedreigingen met de dood en met brandstichting. Ze durft haar huis niet onbewoond achter te laten en is daarom sinds 9 december het terrein niet meer af geweest. De toegangswegen naar hun huisje zijn afgezet met forse balen kuilgras en de openbare Paalhoeveweg, die naar de camping leidt, is meerdere keren afgesloten door een slagboom, die telkens weer door de gemeente is weggehaald.

Buurvrouw Bettina Verver voelt zich eveneens weggepest door de campingbaas, die afwisselend waterleiding en elektriciteit zou hebben afgesloten. Verver en haar partner hebben daarom de huur opgeschort. De Paalhoeve gebruikt de huurachterstand nu als argument om hen uit hun huisje te zetten, maar volgens Verver staat het geld netjes op een aparte rekening.

„Die mensen zijn uit op geldelijk gewin”, zegt Arjen van der Pol, woordvoerder van de campingeigenaar. „Dat is hun goed recht, mijn cliënt zal zijn portemonnee moeten trekken. Maar het moet wel redelijk blijven. Ze wonen nu voor een huur van nog geen 400 euro. Er is hier in Kootwijk best een vrijstaand huurhuis te vinden, maar dan bedraagt de huur wel rond de 1200 euro. Dat is nu eenmaal de markt.”

Volgens Van der Pol is er van intimidatie geen sprake. „Maar ik kan me voorstellen dat die mensen zich in deze situatie niet prettig voelen. Ze hebben geklaagd dat er ongure types rondom het huis liepen en reden, daarom zijn die balen kuilgras geplaatst. Voor hun eigen veiligheid.”

Campingbaas Van Dijk en ontwikkelaar Thijsse – die als fotograaf fortuin heeft gemaakt en een landgoed bezit dat grenst aan De Paalhoeve – willen niet reageren in verband met lopende rechtzaken. Vorige week deden ze Vlaspolder en Blüss een schriftelijk voorstel om met behulp van een mediator tot een oplossing te komen. Beide partijen zouden zich daaraan moeten binden. Maar Vlaspolder vertrouwt het niet. „Ze spelen voortdurend vervelende spelletjes.” Vandaag legt ze de situatie voor aan twee advocaten.

mailIcon print |