den haag- – Mensen met een Wajonguitkering mogen niet meer bij een sociale werkplaats werken als ze in theorie in staat zijn om bij een gewoon bedrijf te werken. Ook niet als ze daarvoor begeleiding nodig hebben of door hun handicap alleen in deeltijd kunnen werken. Vinden ze een baan waardoor ze de uitkering niet meer nodig hebben, dan gaan ze er in de nieuwe kabinetsplannen fors op achteruit.
In een nog vertrouwelijke brief geeft minister Donner van sociale zaken een aanvulling op Wajong-hervormingsplannen waar de Kamer binnenkort over praat. Nu is het nog zo dat iemand tot zijn 65ste zeker is van een Wajong-uitkering als op zijn 18de de diagnose blijvend arbeidsgehandicapt is gesteld.
In de nieuwe regeling wordt dat definitieve oordeel negen jaar later geveld.
Met de aanvulling die Donner in zijn brief geeft, zal het overgrote deel van de ’nieuwe’ Wajongers niet meer op een beschutte werkplaats terecht kunnen. Dan hebben jaarlijks nog 2000 van de 16.000 nieuwe Wajongers recht op een beschutte werkplek, schat Annette Dümig, bestuursvoorzitter van het UWV. De Uitvoeringsinstantie moet de jongeren keuren.
In de nieuwe plannen krijgen alle Wajongers werkaanbod, al of niet met begeleiding. Dümig is positief over de mogelijkheden. Nu is het aanbod van werkgevers door de crisis dunnetjes, maar volgens de bestuursvoorzitter konden ze een paar jaar geleden de vraag niet aan. Die tijd zal dus ook wel weer komen. Belangenorganisaties en vakcentrales vrezen juist dat werkgevers te weinig plaatsen beschikbaar stellen, zoals ook de afgelopen decennia volgens hen het geval was.
Nu werkt 9 procent van de Wajongers bij een gewone werkgever. Bedoeling van de nieuwe wetgeving is dat dit er veel meer worden.
Maar uit onderzoek dat het CDA liet uitvoeren, blijkt dat Wajongers die een baan vinden en hun uitkering kwijt raken, er in de kabinetsvoorstellen meer dan duizend euro op achteruit kunnen gaan.
Dat komt doordat ze allerlei rechten en kortingen verliezen die samengingen met de uitkering. Bij de behandeling van de wet zal CDA-kamerlid Van Hijum er dan ook voor pleiten hier iets aan te doen, bijvoorbeeld door de gehandicaptenkorting nog een tijdje door te laten lopen.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.