Binnen twee jaar moet de helft van de Amsterdamse stadsdelen zijn opgeheven. Stadsdeelvoorzitters maken zich op voor de strijd.
Zeeburg wil er wel een stukje Oost/Watergraafsmeer en een stukje Centrum bij hebben. Oost/Watergraafsmeer denkt dat Zeeburg zijn langste tijd heeft gehad. Zuideramstel opent binnenkort een fonkelnieuw stadsdeelkantoor, en mag dat volgend jaar alweer sluiten, als het stadsdeel is opgeslokt door een grotere buur. Maar door wie?
Het gonst al een week van de geruchten in Amsterdam. Gisteren presenteerde de commissie Mertens haar langverwachte rapport over bestuurlijke herindeling. De kern daarvan is dat Amsterdam terug moet naar zeven stadsdelen, met minimaal 80.000 inwoners. En dus worden in de hoofdstad de messen geslepen voor een spelletje landjepik.
Vooral de PvdA, die alle veertien stadsdeelvoorzitters levert, is intern verdeeld. Veel zal afhangen van de ledenvergadering die de partij komende donderdag houdt.
Ahmed Marcouch, stadsdeelvoorzitter van Slotervaart, is enthousiast over de plannen. Hij wil graag alle stadsdelen ten westen van de ring tot een groot stadsdeel verenigen. „We hebben in deze stadsdelen allemaal met dezelfde problemen te maken. Daarom moeten we nu allemaal bypass-achtige overlegjes in het leven roepen.”
Marcouch’ droom is een groot, bloeiend stadsdeel rondom de Sloterplas, waar de middenklasse van moslims zich thuis voelt en waar ook autochtone Nederlanders liever wonen dan in Almere. Bang dat deze schaalvergroting ten koste zal gaan van het contact met de burgers, is Marcouch niet. „Dat is geen kwestie van schaal, dat is een kwestie van hoe veel moeite politici en bestuurders doen om zich te mengen in de buurt.”
Stadsdeelvoorzitter Bouwe Olij van Oud-West behoort tot het andere kamp. „Als het geen kwestie van schaal was, dan hadden we die stadsdelen nooit hoeven invoeren. Dat hebben we echt niet voor niets gedaan, destijds.”
Volgens Olij miskent de commissie Mertens waar de discussie mee begon. „Sommige kleinere stadsdelen hadden wat meer bevoegdheden nodig om problemen aan te pakken. Daar hoort dan bij, dat je de stadsdelen iets groter maakt, vooral de kleinere in West. Maar wat er nu uitrolt, is krankzinnig: een advies waarbij de stadsdelen allemaal veel groter worden, maar er juist bevoegdheden worden afgepakt.”
De bestuurlijke noodzaak om tot schaalvergroting te komen, ziet Olij niet. „De meeste Nederlandse gemeenten zijn kleiner dan de kleinste Amsterdamse stadsdelen nu. Dan zou dus heel Nederland op dit moment onbestuurbaar zijn? Zo is het natuurlijk ook niet.”
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.