Deeltijd-WW, verhoging van de AOW-leeftijd naar 67 en een pakket maatregelen om jeugdwerkloosheid te bestrijden, moeten de arbeidsmarkt beschermen tegen de economische crisis. Dat maakten minister Donner en staatssecretaris Klijnsma (sociale zaken) gisteren bekend.
Hoewel de Sociaal-Economische Raad (Ser) nog de tijd krijgt om alternatieven te onderzoeken, begint Donner vast met nadenken over de uitwerking van de verhoging van de AOW-leeftijd naar 67. Zo moeten er een overgangsregeling en een uitzonderingsclausule voor mensen met zware beroepen komen. „We gaan mensen van 64 er natuurlijk niet overnight mee confronteren dat ze ineens drie jaar langer moeten doorwerken.”
Ook gaat de minister ervan uit dat in nieuwe cao’s geen salarisverhogingen worden afgesproken. Het kabinet heeft alvast 3,2 miljard euro aan besparingen ingeboekt voor volgend jaar door het hanteren van de nullijn voor salarissen in de collectieve sector. Daarover zijn geen harde afspraken gemaakt met de bonden, maar volgens Donner begrijpen die ook dat „we het even met wat minder moeten doen”. Dat lukte volgens Donner bij de totstandkoming van het vorige najaarsakkoord ook.
Er komt ook een deeltijd WW-regeling. Bedrijven kunnen vanaf 1 april tijdelijk overbodige krachten voordragen om maximaal 50 procent loon aangevuld te krijgen uit de WW. Dat kan tweemaal met zes maanden verlengd worden. Die uitkering komt wel in mindering op al opgebouwde WW-rechten en tijdens niet gewerkte uren bouwt een werknemer geen nieuwe rechten op.
Donner houdt een ontsnappingsroute open. Als na de eerste periode van 1 april tot 1 juli blijkt dat de deeltijd-WW niet werkt of te veel misbruikt wordt, schrapt de minister de maatregel. Ook heeft hij een financieel plafond van 375 miljoen euro ingesteld. „Je moet niet iets creëren dat onbeheersbaar is.”
Staatssecretaris Klijnsma trekt de komende twee jaar 220 miljoen uit om jeugdwerkloosheid te voorkomen. Die kan volgens haar tot 18,5 procent stijgen in 2010. De sociale partners hebben afgesproken zich in te spannen voor stageplaatsen. Iedere schoolverlater die langer dan drie maanden thuis zit moet een stageplaats aangeboden krijgen.
Ook investeert Klijnsma in schuldhulpverlening. Ze wil mensen die het door ontslag met minder geld moeten doen, helpen hun schulden te saneren.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.