*

 

Justitie eist celstraffen voor lekkende oud-AIVD’ers

Van onze verslaggeefster − 30/06/10, 00:00

haarlem – - Tegen twee oud-AIVD’ers die worden verdacht van het lekken van staatsgeheimen is gisteren drie en twee jaar cel geëist.

De twee werden vorig jaar opgepakt omdat ze geheime informatie over de Irak-oorlog en over het bezoek van de dalai lama zouden hebben doorgespeeld aan Telegraafjournaliste Jolande van der Graaf. Het tweetal zelf verklaart onschuldig te zijn.

Tegen de 40-jarige Heleen S. is een hogere straf geëist omdat zij nog in dienst was van de AIVD, toen de geheime informatie in de krant stond. Haar 49-jarige partner Hans H. werkte al sinds 2006 niet meer bij de inlichtingendienst.

De Telegraaf meldde in maart 2009 dat de geheime dienst AIVD klakkeloos informatie van de veiligheidsdiensten van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië had overgenomen over de aanwezigheid van massavernietigingswapens in Irak. Begin juni van dat jaar berichtte De Telegraaf over veiligheidsproblemen rond het bezoek van de dalai lama aan Nederland. De AIVD concludeerde na het eerste artikel dat deze informatie gelekt moest zijn en besloot de telefoon van Van der Graaf af te tappen.

Uit de telefoontaps bleek dat Hans H. contact had gehad met Jolande van der Graaf. Hij zegt dat hij haar hulp wilde bij historisch onderzoek naar de opa van zijn vriendin. Het Openbaar Ministerie (OM) ziet onder andere in dit telefoontje en een bezoek van Van der Graaf aan het stel thuis het bewijs dat zij het lek zijn.

En daar zit volgens de advocaten van het stel het probleem. Inez Weski, de advocate van Heleen S. zei gisteren in haar pleidooi dat de AIVD alternatieve scenario’s niet heeft onderzocht. Ze spreekt van een tunnelvisie. De informatie die in de Telegraaf stond, was elders gewoon openbaar. Volgens haar hoeft er geen sprake te zijn van een lek.

Justitie zou het onderzoek van de AIVD moeten controleren, maar werkte op punten samen met de veiligheidsdienst, aldus de advocaten. Zij stellen dat hun cliënten geen eerlijk proces krijgen, omdat het AIVD-onderzoek op te veel punten oncontroleerbaar is voor de verdediging. Zo zijn veel bewijsstukken die uit het AIVD-onderzoek naar voren kwamen, niet of slechts gedeeltelijk in te zien. De rechtbank doet over twee weken uitspraak.

mailIcon print |