De commissie-De Wit stevent af op een confrontatie met DNB-president Wellink over de mate waarin hij het opereren van de toezichthouder rond de opsplitsing van ABN Amro geheim mag houden. Gisteren werd het voor het eerst enigszins onaardig in de gesprekken, toen directielid Henk Brouwer van DNB zich een aantal malen beriep op de wettelijke geheimhoudingsplicht.
Volgens Brouwer heeft DNB in het algemeen, en bij de verkoop van ABN Amro in het bijzonder, geen steken laten vallen. Het risicobeleid van de Nederlandse banken, die internationaal gezien relatief hard zijn geraakt, was redelijk, aldus Brouwer. „In het algemeen heb ik daar geen negatieve observaties over.”
De commissie ondervroeg Brouwer specifiek over de verklaring van geen bezwaar die DNB afgaf aan het consortium van banken dat ABN Amro wilde overnemen. Brouwer was verantwoordelijk voor de financiële stabiliteit, één van de criteria waarop de goedkeuring wordt getoetst. Hij vindt niet dat DNB ten onrechte goedkeuring verleende. „Met wat we toen wisten, zouden we nu weer dezelfde beslissing nemen. Voor de toekomst is de conclusie echter dat ik een opsplitsing van dit soort banken niet meer zou willen zien.”
De financiële positie van Fortis, dat een jaar na de goedkeuring voor de overname door de staat moest worden gered, was geen belemmering, zei Brouwer na enig aandringen. In eerste instantie verwees hij naar de Belgische toezichthouder, die als eerste verantwoordelijk is voor het toezicht op Fortis, vervolgens beriep hij zich op zijn geheimhoudingsplicht. De Wit nam hier geen genoegen mee: „Het parlement kijkt anders aan tegen uw geheimhoudingsplicht.” Pas na enig aandringen wilde Brouwer nog kwijt dat ’ten tijde van de overname de liquiditeit en solvabiliteit van Fortis conform de normen waren’.
Het is duidelijk dat de commissie volgende week dieper op deze zaak wil ingaan met Brouwers baas, Nout Wellink. Dan moet duidelijk worden of het grondwettelijk recht van de Tweede Kamer op informatie voorrang verdient op de geheimhoudingsplicht van DNB.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.