*

 

Zorgen over oorlog domineren beurshandel

Door: redactie − 08/02/03, 00:00

AMSTERDAM - De zorgen over een oorlog tegen Irak domineerden gisteren op de Europese effectenbeurzen. Tegenwicht in de vorm van positief bedrijfsnieuws was er nauwelijks.

De AEX-index van de beurs in Amsterdam zakte met 5,13 punten ofwel 1,8 procent naar 279,22 punten. De beurs in Parijs verloor 1,4 procent, Londen deed het relatief goed met een vrijwel onveranderd slot van de FTSE-index. Op de beurs in Frankfurt, die 2,5 uur later sluit en daardoor te lijden had onder een verslechtering van de stemming op Wall Street, verloor DAX-index 3 procent.

De effectenbeurs in New York is gisteren met verlies gesloten. De zorgen over dreigende conflicten in vooral Irak maar ook Noord-Korea overschaduwden onverwacht gunstige banencijfers. De Dow-Jonesindex sloot 0,8 procent lager of 65,07 punten op 7864,23 punten. De index van de technologiebeurs Nasdaq moest zelfs 1,5 procent terug of ruim 19 punten op 1282,47.

De AEX had na opening moeite om richting te bepalen. Enig enthousiasme ontstond in de middag toen er gunstige cijfers over de arbeidsmarkt in de Verenigde Staten kwamen. Dat was van korte duur, omdat Wall Street de cijfers al snel links liet liggen.

Slechts vier AEX-fondsen wisten de laatste handelsdag van de week positief af te sluiten: LogicaCMG, Getronics, Wolters Kluwer en Gucci. De grootste stijger was LogicaCMG, met een koerswinst van 9,7 procent op 1,81 euro. De automatiseerder liet voorbeurs weten dat de winstprognose voor de tweede helft van 2002 wordt gehandhaafd. Logica en CMG fuseerden vorig jaar.

De AEX-index werd opnieuw gedrukt door de financiƫle waarden, met Aegon voorop. De verzekeraar zakte 4 procent tot 10,93 euro. Banken en verzekeraars lijden extra onder de beursmalaise omdat hun beleggingsportefeuilles in waarde dalen. Het verrassende kwartaalverlies dat Deutsche Bank gisteren meldde, maakte de stemming er niet beter op.

Behalve Aegon verloren ook Numico en VNU meer dan 4 procent. Het voedingsconcern daalde met 4,7 procent tot 9,93 euro, uitgever VNU zakte met 4,8 procent naar 22,05 euro.

De argwaan van beleggers over de winstgevendheid van de Koninklijke/Shell Groep op lange termijn was er ook vrijdag. Het oliefonds moest de jaarcijfers donderdag bekopen met een koersverlies van 4,2 procent, gisteren verloor het nog eens 1,6 procent op een slot van 36,45 euro.

De beleggers op het Damrak kijken met spanning uit naar de volgende handelsweek. Dan komt er een stroom jaarcijfers op gang, onder andere van Philips, Akzo Nobel, DSM, Unilever en ABN Amro.

Beursbedrijf Amsterdam Option Traders (AOT) heeft vorig jaar 9 miljoen euro verlies geleden. Dat laten voorlopige cijfers zien die het bedrijf gisteren nabeurs heeft gepubliceerd. Vooral met opties en termijncontracten ging het slecht. Ter compensatie heeft AOT de positie in aandelen versterkt. Maar het bedrijf moest door de slechte markt een forse voorziening nemen. In 2001 boekte AOT nog een winst van 13,5 miljoen euro. Op de Europese valutamarkten moest de euro na de publicatie van de cijfers over de Amerikaanse arbeidsmarkt terrein iets prijsgeven aan de dollar. Bij het slot van de handel in Amsterdam werd een koers genoteerd van 1,0810 dollar, slechts weinig minder dan de 1,0830 van donderdag. Tegenover het pond sterling ging de euro iets omhoog van 0,6615 naar 0,6630 pond.

mailIcon print |