*

 

Getronics speelde hoog spel met doemscenario

Van onze redactie economie − 30/01/03, 00:00

AMSTERDAM - Automatiseerder Getronics maakt vanochtend bekend of zijn reddingsplan doorgaat: of obligatiehouders in groten getale hun leningen omzetten in nieuwe aandelen. Slaagt het plan, dan heeft Getronics dat voor een groot deel te danken aan het slechte nieuws dat het over zichzelf heeft verspreid. Faalt de opzet, dan heeft dat slechte nieuws mogelijk nog uiterst ongewenste gevolgen.

De top van Getronics heeft de afgelopen twee weken hoog spel gespeeld. Het concern heeft geen acuut geldprobleem en kan nog minstens een jaar voort voordat een obligatie van 182 miljoen euro moet worden afgelost en zelfs twee jaar voordat 339 miljoen aan leningen moeten worden terugbetaald. Ondertussen maakt Getronics bruto winst en zou paniek dus allesbehalve op zijn plaats moeten zijn.

Maar Getronics heeft wel paniek geschopt. Het bestuur gelooft niet dat de markt spoedig herstelt en ook niet dat andere wonderen voor het geld gaan zorgen om in 2004 en 2005 te kunnen aflossen. Erger nog, aldus het bestuur, door allerlei negatieve publiciteit is grote klanten de schrik om het hart geslagen. Nog hebben zij Getronics niet aan de dijk gezet. Maar als de automatiseerder niet snel duidelijk maakt dat het zijn zaakjes op orde heeft, dan lopen die klanten weldra wél weg. En dan staat het bestuur nergens meer voor in, dan is zelfs de ondergang van het 25000 mensen werk biedende concern niet meer ondenkbaar. Aldus het bestuur zelf.

De boodschap was duidelijk: obligatiehouder, kies eieren voor je geld. Worden onvoldoende (minder dan 57,5 procent) van de obligaties aangeboden, dan zouden die obligaties weleens waardeloos kunnen worden.

Zo'n krachtig argument was nodig, want het bod werd niet alleen door een groep opstandige obligatiehouders maar ook door buitenstanders als mager tot slecht betiteld. Maar het schetsen van dit inktzwarte scenario had nog een neveneffect: aandeelhouders verloren hun laatste restje vertrouwen en verkochten hun stukken tegen elke prijs. Die kwam dinsdag op een dieptepunt van 24 eurocent, terwijl het toch al niet toegejuichte obligatie-aanbod gebaseerd was op een koers van 60 cent. Getronics gooide met zijn doemdenkerij deels zijn eigen glazen in.

Vanmorgen maakt Getronics bekend of het voldoende geldschieters heeft kunnen overtuigen van de noodzaak van die ruil. Als de operatie blijkt te zijn mislukt zal het vertrouwen van grote klanten een enorme deuk oplopen, zowel het vertrouwen in het bedrijf als in de top.

mailIcon print |