VLADIKAVKAZ - Een aanslag in Tsjetsjenië heeft gisteren aan zeker vijftien mensen het leven gekost. Zeker 150 mensen raakten gewond. Twee vrouwen bliezen zichzelf op tijdens een dienst voor de slachtoffers van de aanslag van maandag, waarvan het dodental is opgelopen tot 59.
De aanslag vond plaats in Ilaschan-Joert, 25 kilometer ten zuidoosten van de hoofdstad Grozni. De daders hadden het vermoedelijk gemunt op Ahmed Kadirov, het hoofd van het door Moskou gesteunde bestuur van Tsjetsjenië. Kadirov was een van de 10000 moslims die de dienst bijwoonden. Het ging om een herdenkingsdienst voor drie sjeiks uit Ilaschan-Joert die bij de aanslag van maandag om het leven kwamen.
Over het precieze dodental bestaat geen duidelijkheid. Reddingswerkers waren gistermiddag nog bezig lichaamsdelen te verzamelen om het precieze aantal slachtoffers vast te stellen.
Achter de aanslag van maandag, toen een vrachtwagen vol explosieven ontplofte in de Noord-Tsjetsjeense stad Znamenskoje, zit volgens een commandant van het Russische leger een krijgsheer van Saoedische afkomst. Deze kolonel Ilja Sjabalkin zei niet waarop hij zijn beschuldiging baseerde.
Het officiële overheidsstandpunt is dat het nog te vroeg is om te zeggen wie voor de aanslag van maandag verantwoordelijk is. Die aanslag was gericht tegen een overheidsgebouw in Znamenskoje. In het pand was een lokaal kantoor gevestigd van de Russische veiligheidsdienst FSB. Ook de politie zetelde er.
De Russische regering probeert de oorlog met de Tsjetsjeense rebellen voor te stellen als een onderdeel van de Amerikaanse strijd tegen het terrorisme. President Vladimir Poetin vergeleek de aanslag van maandag dan ook met de aanslag die in de nacht van maandag op dinsdag werd gepleegd in Saoedi-Arabië. De kenmerken van beide aanslagen zijn ,,absoluut identiek'', zei Poetin gisteren.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.