AMSTERDAM - De ComponistenGroep Amsterdam wil het Fonds voor de Scheppende Toonkunst, dat subsidies verstrekt aan componisten, opheffen. In plaats daarvan zou een nieuw, onafhankelijk fonds subsidies moeten verschaffen aan orkesten of muziekgroepen, die een componist een opdracht willen geven. Dat schrijven de componisten in een brief aan het ministerie van OCW.
Door deze omkering van de gang van zaken krijgt de marktwerking meer kans, menen de componisten Joep Franssens, Jeff Hamburg en John Borstlap, die tezamen de ComponistenGroep Amsterdam vormen. Niet de componist maar de uitvoerende partij moet een positieve beoordeling voor subsidie krijgen. Het fonds moet de uitvoerenden vervolgens de vrije hand geven in het kiezen van een componist. Een componist die slecht presteert, zal vanzelf minder opdrachten krijgen. Zo kan de markt zichzelf reguleren en hoeft niet een derde instantie de kwaliteit van de componisten te beoordelen.
Het gedachtengoed van de drie componisten is het Fonds voor de Scheppende Kunst bekend. Henriëtte Kropman van het Fonds legt uit dat er talloze haken en ogen aan dit voorstel zitten. ,,De meeste uitvoerenden zullen kiezen voor één van de topcomponisten, bijvoorbeeld Louis Andriessen, Theo Loevendie of Otto Ketting. Dat zou betekenen dat slechts een kleine groep componisten subsidie zal krijgen. Ook kunnen uitvoerenden kiezen voor gemakkelijke muziek, die een groot publiek aanspreekt of die makkelijk te spelen is. Dat zou ten koste gaan van de ontwikkeling van de Nederlandse muziek.''
Het argument dat het fonds subjectieve maatstaven hanteert, bestrijdt ze. ,,Wij adviseren op grond van kwaliteit. Twee commissies adviseren ons bestuur. Elk jaar wisselt de samenstelling van de commissies. Toch kun je in de afgelopen tien jaar een consistente lijn in de beoordeling zien. Ik zie niet in hoe het beter kan.''
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.