Niemand weet wat 'Centrino' of 'wifi' is. Maar dat is een kwestie van reclame. Als de campagne slaagt, kunnen we niet meer zonder.
Intel inside. De reclamesticker prijkt inmiddels op 80 procent van alle personal computers ter wereld. Maar 'swerelds grootste chipfabrikant is daar niet tevreden mee. Binnenkort dus ook op alle kroegen, hotels, bibliotheken, treinstations, luchthavens, bezinepompen, vliegtuigen en noem de plekken maar op waar de klant misschien draadloos zou willen internetten. Intel investeert zo'n miljard euro in zogeheten wifi-apparatuur, en de wereld zal het weten.
'Centrino' noemt Intel zijn nieuwste speerpunt, en die naam zal spoedig van reclameborden, advertentiepagina's en rtv-commercials afspatten. Intel zelf steekt 300 miljoen in een reclamecampagne. Computerfabrikanten en telecombedrijven gaan waarschijnlijk nog voor een veelvoud daarvan aan promotie uitgeven rond het systeem. Daarnaast investeert Intel 150 miljoen in opkomende wifi-bedrijfjes en joint ventures met bijvoorbeeld McDonald's en Hilton Hotels. De ontwikkeling van de Centrino heeft al 300 miljoen gekost en daar zal het niet bij blijven. Volgens Andy Grove, de man die Intel tot oppermachtige chipfabrikant maakte, ,,is de Centrino de belangrijkste ontwikkeling voor Intel op de Pentium na''.
Wat is dat voor een wonderchip dat hij al die superlatieven en miljarden verdient? Het is, chic uitgedrukt, Intels gok op de toekomst van de computer. Die toekomst ziet er draadloos uit, aldus de Amerikaanse chipmaker. Intel staat daarin niet alleen. Alle grote computerfabrikanten storten zich momenteel op wifi, de afkorting van wireless fidelity -draadloze netwerken van hoge kwaliteit. En ook telecombedrijven zien er steeds meer brood in. Het systeem bestaat uit goedkope zendertjes die over een afstand van een paar honderd meter met hoge snelheid computersgegevens kunnen versturen. Ideaal om draagbare computers te verbinden met het internet.
Wifi, een paar jaar geleden nog een speeltje voor experimenterende studenten, moet nu de wereld gaan veroveren. In Engeland bijvoorbeeld worden dit jaar duizenden wifi-netwerken geïnstalleerd in speelhallen, restaurants, metrostations en andere plekken waar veel mensen komen. Loop er met je schootcomputertje naar binnen en je kunt het internet op. Voor serieus werk, maar net zo goed ook voor interactieve spelletjes.
De Centrino van Intel maakt draagbare pc's in één keer geschikt om via wifi het wereldwijde web op te gaan. In feite is het niet één chip, maar een verzameling van chips. Centraal staat een Pentium M, een energie-zuinige versie van Intels meest bekend chip. Daardoor gaat een batterij twee keer zo lang mee, of kun je met een halve batterij volstaan voor hetzelfde pc-gebruik. Naast die Pentium bestaat de Centrino natuurlijk ook uit een wifi-zendertje. En tussen die twee in zitten een paar chips die het interne verkeer regelen: bijvoorbeeld of gegevens naar het zendertje gaan danwel naar het beeldscherm of een harde schijf. De chips leveren volgens Intel uitsluitend in combinatie met elkaar het beste resultaat.
Wie niet bij Intel werkt en wat cynischer wil zijn, kan ook zeggen dat de Centrino vooral een nieuwe naam is voor iets dat concurrerende chips ook al kunnen, zij het dat de Centrino net iets beter en zuiniger zal zijn. Apple had al een paar jaar geleden de primeur van een laptop waar een goedkoop wifi-zendertje ingestoken kon worden en IBM heeft al wifi-chips ingebouwd in sommige schootcomputers.
Toch pronkt ook IBM nu met Centrino-pc's, net als Dell, FujitsuSiemens en elk ander zichzelf respecterend merk. Net als tien jaar geleden bij de eerste Pentium-chip, zet Intel zijn Centrino nu neer als de nieuwe standaard, in dit geval dus voor zuinig en makkelijk mobiel computergebruik.
Wat Intel tegelijkertijd doet, is fabrikanten via een op de consument gerichte naamscampagne verleiden om naast een Pentium ook de wifi- en andere Intel-chips in hun computers te stoppen. Want alleen als die combinatie wordt toegepast, mag het stickertje Intel Centrino inside op de computer worden geplakt. Daarmee versterkt Intel opnieuw zijn toch al stevige greep op de binnenkant van computers.
Het lijkt sterk op de manier waarop Microsoft zes jaar geleden zijn programma Internet Explorer tot marktleider maakte ten koste van Netscape Navigator. Microsoft koppelde zijn Explorer aan Windows, dat al op bijna alle pc's werd gebruikt, en drukte zo in een mum van tijd Netscape uit beeld. Als Intel met zijn Centrino succes boekt, mogen fabrikanten van wifi-zendertjes binnenkort een nieuwe broodwinning gaan zoeken.
Om Centrino-computers tot een vanzelfsprekende keus van consumenten te maken, gaat Intel de ontwikkeling stimuleren van plekken waar je die pc's kunt gebruiken. Wie een wifi-netwerk in de lucht brengt, kan een Centrino-sticker krijgen om op de deur te plakken, zodat zichtbaar is dat daar makkelijk draadloos gesurft kan worden. Dat moet de naamsbekendheid van de Centrino vergroten én extra klandizie opleveren bij vestigingen van bijvoorbeeld de koffieketen Starbucks, McDonald's, Hilton en andere hotelketens. Die gaan daarvoor inmiddels in groten getale met Intel samenwerken. Intel inside: misschien binnenkort ook op de deur van een kroeg bij u om de hoek.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.