DEN HAAG - De Nederlandse werkgevers waarschuwen voor de 'boekhoudersmentaliteit' in politiek Den Haag, alleen gericht op het terugdringen van het begrotingstekort. Er moet juist geïnvesteerd worden om de economie een duw in de rug te geven. De werkgevers vinden het geen probleem als het begrotingstekort daardoor de komende jaren wat verder oploopt.
Nu nieuwe CPB-cijfers aangeven dat het tekort van de overheid zal oplopen tot 14 miljard euro, waarschuwen de werkgevers voor de 'bezuinigingsreflex' in Den Haag. ,,De groeiagenda'', zoals werkgeversvoorzitter Schraven het typeert, ,,is een aantrekkelijk alternatief voor uitgavenverlagingen of, erger nog, lastenverzwaringen''.
De Nederlandse werkgeversverenigingen (VNO-NCW, MKB en LTO) stuurden gisteren hun aanbevelingen aan informateur Donner. Ze willen naast investeringen in de groei van de economie onder meer dat de onroerende-zaakbelasting intact blijft en dat het kwartje van Kok niet terug gaat naar de burger, maar geïnvesteerd wordt in infrastructuur. De financiĆ«le voorstellen van de PvdA kunnen niet op de ondernemersgenade rekenen. Met name de hogere belasting op het energieverbruik (ekotaks) van grootgebruikers wordt gekraakt.
De open brief die Donner van de ondernemers ontvangt is getiteld: Welvaart moet je verdienen. Het is een groeiagenda voor de toekomst, legt Schraven uit. De Haagse zorgen over de reactie van de Europese Unie bij een oplopend begrotingstekort, wuift hij weg. ,,We hebben het in Europa niet voor niets over een 'Groei- en Stabiliteitspact'. Stabiliteit (in de begrotingssaldi) klinkt mooi, maar het is niet voor niets dat groei vooraan staat. Voor ons staat groei op nummer 1.'' Er moet extra geld naar onderwijs, extra geld naar onderzoek en innovatie, menen de werkgevers. Daarnaast moet er lastenverlichting voor ondernemers komen, waarbij allereerst de vennootschapsbelasting voor beginnende ondernemers omlaag moet.
De werkgevers menen dat ombuigingen van 7 à 8 miljard over de komende vier jaar voldoende zijn om binnen de EU-normen te blijven. Ze rekenen erop dat de investeringen in groei meer opleveren dan ze kosten.
De werkgevers waren gisteren al op de hoogte van de nieuwe tegenvallers voor het komende kabinet. De rekenmeesters hebben becijferd dat Nederland niet met een tekort kampt van twaalf miljard, maar van veertien miljard. Het Centraal Planbureau adviseert verdere bezuinigingen, de werkgevers raden dat af. Zoals MKB-voorzitter Hans de Boer het uitdrukt: ,,Als een goede ondernemer een investeringskans ziet, is hij niet bang om daarvoor vreemd vermogen te gebruiken. Zo moet ook naar het begrotingstekort worden gekeken.''
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.