SEOUL - Met nieuwe toezeggingen, zowel op economisch als op politiek-militair gebied, proberen de VS een einde te maken aan de onenigheid met Noord-Korea. Washington heeft ook de diplomatieke inspanningen om tot een vergelijk te komen met Pyongyang fors opgeschroefd.
De VS zijn bereid economisch met Noord-Korea samen te werken, mits het land zijn nucleaire programma stillegt. ,,We willen verder gaan dan voedselhulp'', zei de VS-ambassadeur in Zuid-Korea, Thomas Hubbard, gisteren op de Zuid-Koreaanse televisie. ,,We zijn bereid een brede aanpak te bekijken, wat uiteindelijk ook enige economische samenwerking zou kunnen omvatten.''
Onderminister van buitenlandse zaken Richard Armitage zei dat Washington bereid is Pyongyang schriftelijk te garanderen dat de VS niet van plan zijn het communistische land aan te vallen. Dat komt een eind in de richting van een niet-aanvalspact, zoals Pyongyang dat heeft geƫist. Maar zover wil Washington niet gaan, omdat daarvoor volgens Armitage geen steun is in het Congres. ,,We hebben geen plannen die voor Noord-Korea vijandig zijn en denken dat er een manier is om dat vast te leggen'', zei de onderminister.
Een tweede Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, James Kelly, sprak gisteren met de Japanse regering over het probleem. Een derde onderminister, John Bolton, arriveerde voor overleg in Peking, bondgenoot van Noord-Korea.
De nieuw gekozen president van Zuid-Korea, Roh Moo-hyun, zei zaterdag op tv dat hoge Amerikaanse functionarissen vorige maand de mogelijkheid van een aanval op Noord-Korea hebben onderzocht. Het idee zou later zijn verworpen, waarna de VS de prioriteit gaven aan het zoeken naar een diplomatieke oplossing voor het conflict rond het Noord-Koreaanse kernwapenprogramma.
Een speciale gezant van de Verenigde Naties, Maurice Strong, riep Noord-Korea en de VS op tot dialoog. Hij noemde het bemoedigend dat beide partijen de bereidheid hebben uitgesproken concessies te doen. Maar nog altijd bestaat er een grote kans dat de crisis escaleert, zei Strong, die zaterdag na vier dagen van gesprekken met de Noord-Koreaanse leiding naar Peking terugkeerde.
Ook de Russische onderminister van buitenlandse zaken Aleksandr Losjoekov pleitte voor onderling overleg tussen Pyongyang en Washington. Losjoekov, die net als Strong in de Noord-Koreaanse hoofdstad op bezoek was, wil dat de VS de hulpverlening aan het straatarme land hervatten en beloven het land niet te zullen aanvallen, in ruil voor de Noord-Koreaanse belofte dat het Koreaanse schiereiland kernwapenvrij blijft.
Noord-Korea wil een stilgelegde kernreactor weer gaan gebruiken en zegde onlangs het non-proliferatieverdrag op. Eerder wees Pyongyang de inspecteurs van het IAEA het land uit. Vorig najaar gaf de Noord-Koreaanse regering volgens de VS voor het eerst toe kernwapens te ontwikkelen.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.