AMSTERDAM - Een uitgeprocedeerd asielzoekersgezin uit Kosovo is maandagochtend van hun bed gelicht in 's Graveland. Ze zijn overgebracht naar het voormalig asielzoekerscentrum Dortmuiden in Amsterdam, dat sinds kort dienst doet als uitzetcentrum voor illegalen.
Het gezin -vader, moeder en twee kinderen van twee en zeven jaar- werd door politiemensen in kogelvrije vesten uit hun huis gehaald. Ze kregen twintig minuten de tijd om zich aan te kleden. Het gezin woont al vijf jaar in 's Graveland. De burgemeester van de gemeente Wijdemeren, waaronder 's Graveland valt, was niet van de ontruiming op de hoogte. ,,Dat hoeft ook niet'', aldus een woordvoerder van justitie, ,,het is een actie van de IND''.
Het is het vierde asielzoekergezin dat in het havengebied op uitzetting wacht. Eerder werd Dortmuiden gebruikt voor het opsluiten van illegale Bulgaren en Roemenen die bij politieacties in Amsterdam werden opgepakt.
Volgens de regels van de nieuwe vreemdelingenwet heeft de IND geen hulp meer nodig van de gemeenten. ,,Een ontruimingsbevel is alleen nog nodig voor de oude groep asielzoekers'', zegt de woordvoeder. Die aparte last tot uitzetting is geschrapt in de nieuwe wet. ,,Nu krijgen ze bij de laatste negatieve beschikking voor de hoogste rechter meteen de opdracht het land te verlaten.'' Door de vele procedures kan een gezin, dat al jaren in Nederland woont toch onder de nieuwe vreemdelingenwet vallen, als zij hun laatste aanvraag nog recentelijk hebben gedaan.
Minister Nawijn van vreemdelingenzaken is overspoeld met brieven en dossiers van asielzoekers die al meer dan vijf jaar in Nederland wonen en weg moeten. Naar schatting zijn er 10000 van deze 'schrijnende gevallen'. Nawijn beloofde tijdens een actiedag van VluchtelingenWerk dat hij zijn ministeriƫle bevoegdheid zou gebruiken om alsnog afgewezen asielzoekers een verblijfsvergunning te geven.
Sommige asieladvocaten stuurden hun volledige cliƫntenbestand naar de minister. VluchtelingenWerk leverde meer dan honderd 'schrijnende' zaken in bij Nawijn.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.