Bij ons op het dorp viel de schade mee, maar in Den Haag en Rotterdam lopen in totaal meer dan duizend agenten zonder dienstwapen rond, omdat ze de schiettest niet hebben gehaald of niet kwamen opdagen voor dat examen. Voor straf vorderde de commissaris hun pistool in. Daarnaast hebben anderen, of misschien wel dezelfden, hun pepperspray en handboeien moeten inleveren, omdat ze zijn gezakt voor de test geweldbeheersing. Het is op het wijkbureau elke dag citotoets. Maar dat u dus morgen niet vreemd opkijkt als de buurtagente in d'r directoire voorbij komt; die heeft nog een paar andere testjes gemist. Alleen d'r pet mag ze ophouden, want die past ons allemaal. En gezien de heersende temperaturen maakt 't niks uit qua meer blauw op straat.
Het klinkt me nogal naar een gediplomeerd timmerman die bij een hamer zegt: lollig dingetje, wat kan je d'r allemaal mee doen? Maar het is natuurlijk bloedserieus sinds we al een jaar wonen in gevoelens van onveiligheid. Dat de test ons aan betere agenten hielp, was wel duidelijk geworden. Vroeger werd het land een paar keer per jaar opgeschrikt door een bericht over een politieman (vrouwen werkten toen nog niet) die een dief wilde inrekenen en daartoe eerst een waarschuwingsschot loste. Die kogel verdween altijd via een lantaarnpaal, de stoeprand, een autobumper en een schuin openstaand riooldeksel in het been van een postbode, drie hoog op de galerij. Daar hoor je zelden meer van. Het is nu meestal meteen goed raak. Tenminste, als het een bewapende agent is, niet een die alleen pief-paf-poef mag roepen. Maar we hoeven ons geen zorgen te maken over onze gevoelens van onveiligheid, hebben de korpschefs de burgers verzekerd, want de pistoolloze agenten gaan allemaal nuttige dingen doen, waarbij je niet hoeft te kunnen schieten. Maar als ik de discussie het afgelopen jaar goed heb gevolgd was dik duizend agenten van de straat halen om nuttige dingen achter het bureau te gaan doen niet echt de geniale oplossing waar het wilde westen om smeekte.
Ik zag vanmiddag trouwens nog een bankoverval. Er stond een agent bij die riep: halt of eh, dinges, ik kom achter je aan. Maar toen herinnerde hij zich dat hij niet mocht rennen: de hardlooptest niet gehaald.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.