Cultuur komt in het verkiezingstumult amper aan bod. Het woord kunst valt al helemaal niet. Doen de politieke partijen daar nog wel aan? Trouw polst de woordvoerders cultuur uit de Tweede Kamer. Vandaag: Jeltje van Nieuwenhoven (PvdA)
Elitekunst of kunst voor iedereen?
Kunst is voor iedereen. Maar in de kunst is er altijd een voorhoede, een elite die voorop loopt. Zonder die voorhoede redt de kunst het niet. Voor degenen die voorop lopen geldt dat ze alleen functioneren als ze ook af en toe achteromkijken.
Kan of moet cultuur een bijdrage leveren aan de multiculturele samenleving?
Dat kán zeker. Maar moet het ook? Dat vind ik wat moeizamer, omdat het bij kunst toch ook altijd om kwaliteit gaat. Omdat er nu zoveel aandacht is voor de multiculturele samenleving, zie je in kunstplannen dat iedereen daar naar toe gaat schrijven. Ook gaan we nu ineens tellen hoeveel bezoekers van allochtone afkomst zijn. Wat ik veel belangrijker vind is dat er een wisselwerking op gang komt, waarbij culturen elkaar beïnvloeden. Een mooi voorbeeld vind ik het toneelgezelschap Rast in Amsterdam-West, waar een Turkse regisseur samenwerkt met een Nederlandse programmeur en het publiek zeer gemengd is.
Gratis musea?
De mensen moeten één dag in de week gratis naar het museum kunnen. Dat staat ook in ons verkiezingsprogramma.
Moet er meer geld van particulieren naar kunst?
Ik heb er niets op tegen als particulieren willen bijdragen of hun eigen collecties willen laten zien, mits ze zich niet nadrukkelijk gaan bemoeien met het beleid. De autofabrikant die de uitbreiding van het Stedelijk Museum wilde sponsoren op voorwaarde dat er een auto in het museum werd neergezet, kijk, dat vind ik nou net over de rand. Er wordt natuurlijk al heel veel gesponsord. Ik had het wel leuk gevonden als naast het groen beleggen ook het cultureel beleggen van de grond was gekomen. Rick van der Ploeg was daar erg voor, maar jammer genoeg is dat onder Balkenende afgewezen. Als het aan mij ligt komt dat beslist weer op de agenda.
Onlangs nog een leuk cultureel uitstapje gemaakt?
Ik hou erg van toneel. De laatste voorstelling die ik heb gezien was 'Far Away' van Het Nationale Toneel. Zaterdagavond ga ik naar de première van 'De dood van een handelsreiziger', als er niks tussen komt. Als voorzitter van Het Nationale Toneel wil ik daar toch wel bij zijn. Voor de bioscoop heb ik nu even geen tijd.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.