*

 

Opbrengst hulpactie Afrika stelt teleur

Van onze redactie media − 14/01/03, 00:00

AMSTERDAM - In Afrika heerst opnieuw hongersnood. Maar de opbrengst van de inzamelingsactie van de Samenwerkende Hulporganisaties (SHO) valt tegen. Gisteren was de stand drie miljoen euro plus de vijf miljoen die al is toegezegd door de regering.

Vorige week sprak staatssecretaris Van Ardenne van buitenlandse zaken haar teleurstelling uit over het resultaat van de actie. Woordvoerder Jos de Voogd van de SHO wijst er op dat de actie nog loopt: ,,We verwachten meer.' Maar ook hij erkent dat de resultaten tot nu toe tegenvallen.

In december begonnen de hulporganisaties hun inzamelingsactie voor de hongersnood in de Hoorn van Afrika en Zuidelijk Afrika met tv-spotjes en een advertentieronde in de dagbladen. De publieke en commerciële omroepen hebben daarvoor gratis zendtijd ter beschikking gesteld. Afgelopen weekeinde waren de laatste spotjes te zien. Binnenkort gaat staatssecretaris Van Ardenne met de SHO bespreken of er een vervolg op de actie moet komen.

In de jaren tachtig waren afschuwelijke foto's en tv-beelden van hongerende Ethiopiërs nog voldoende om niet alleen Nederland, maar de hele wereld tot solidariteit te bewegen. De actie Live Aid van de popster Bob Geldof leverde honderd miljoen dollar op. Eén voor Afrika in Nederland 97 miljoen gulden.

Op dit moment lijden vijftien miljoen mensen honger in Afrika. Het aantal potentiële slachtoffers bedraagt 38 miljoen. Gezien deze feiten noemt De Voogd de aandacht in de media voor de hongersnood tot nu toe gering. ,,Ik denk dat andere onderwerpen op dit moment meer aandacht opeisen. In Nederland zijn er verkiezingen en er dreigt ook nog een oorlog tegen Irak. Ik geloof niet dat het met de vrijgevigheid van de Nederlanders opeens een stuk minder gaat', aldus De Voogd.

Hij sluit niet uit dat er nog een avondvullende tv-actie komt, zoals vroeger 'Eén voor Afrika'. Maar gruwelijke beelden uit Afrika die onder het publiek een schok teweeg zouden kunnen brengen, zijn volgens hem nu nog niet voorhanden. ,,De hongersnood is nog niet op zijn hoogtepunt', aldus De Voogd.

mailIcon print |