*

 

Vanaf vandaag weer elke maand een sirene

redactie binnenland − 01/09/03, 00:00

Vanaf vandaag zal weer iedere maand de sirene snerpen. De jaarlijkse luide test krijgt niet genoeg aandacht, vindt het ministerie van binnenlandse zaken.

Een Postbus 51-campagne maakt mensen er vanaf 21 augustus op attent, dat de sirene weer iedere maand afgaat. Daarbij wordt tegelijk de aandacht gevestigd op het 'rampen-stappenplan': ga direct naar binnen, sluit ramen en deuren en zet de radio aan. Met de jaarlijkse test bleek er verwarring te bestaan over wat het signaal precies betekende. Bovendien was niet altijd bekend dat het om een test ging.

Tot 1997 werd het alarmsignaal nog iedere eerste maandag van de maand getest. Toen het oude, mechanische systeem echter steeds meer haperingen begon te vertonen, kwamen er nieuwe elektronische sirenes. Die gaven niet alleen een beter geluid, maar konden ook per computer 'stil' getest worden.

Een digitaal 'bliebje' werd voortaan iedere maand langs de sirenes gestuurd, waarbij werd gecontroleerd of het signaaltje goed aankwam.

De ouderwetse luide testen werden nog maar eens per jaar uitgevoerd. Zo wist de bevolking tenminste nog dat het alarmsysteem überhaubt bestond, zegt een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken. Ook werd bij die test gekeken of het signaal wel ver genoeg kwam. Vooral in nieuwbouwwijken was de schalhoorn nogal eens slecht te horen.

Soms rolden leerzame ongeregeldheden uit de jaarlijkse luide test. Zo hoorde in 2001 de bevolking op Tholen niets omdat de brandweer, die verantwoordelijk is voor het luiden van het signaal, was vergeten de sirenes aan te zetten. In Rotterdam-Rijnmond bleek in datzelfde jaar dat de brandweer niet erg consequent was geweest met de maandelijkse tests: vier sirenes vielen uit, iets wat met computertests al veel eerder had kunnen worden opgemerkt.

De sirene gaat af als het nodig is dat mensen hun huizen ingaan. In bijna alle gevallen gaat het dan om gifwolken of andere chemische rampen. Bij de vuurwerkramp in Enschede werd het alarm bijvoorbeeld niet aangezet. Toen was het juist nodig dat mensen hun huizen verlieten, vanwege het explosie-gevaar.

mailIcon print |