*

 

Noord-Korea uit NPV

Van onze redactie buitenland − 11/01/03, 00:00

AMSTERDAM - Noord-Korea heeft gisteren rond de hele wereld kritiek geoogst met zijn beslissing om zich terug te trekken uit het Non-Proliferatieverdrag (NPV) tegen de verspreiding van kernwapens. Het land houdt vol geen kernwapens te willen bouwen.

In een verklaring noemde Noord-Korea de beslissing een 'zelfverdedigingsactie'. Die was volgens de verklaring nodig omdat Washington het internationaal atoomagentschap IAEA -dat toeziet op de naleving van het NPV en van een verdrag tussen de VS en Noord-Korea- in zou zetten voor haar eigen 'vijandig beleid'.

Noord-Korea verdedigde de stap voorts met een beroep op zijn behoefte aan energie uit twee kerncentrales die op grond van het akkoord met de VS sinds 1994 stilliggen. De kerncentrale die Noord-Korea opnieuw wil opstarten, is volgens internationale experts echter ongeschikt als energiecentrale, en dient vooral voor militaire doeleinden.

Vele landen, waaronder Zuid-Korea, Japan, Groot-Brittanniƫ en Duitsland, riepen Noord-Korea op direct terug te komen op het besluit. China en Rusland, die diplomatieke betrekkingen onderhouden met Noord-Korea, spraken hun bezorgdheid uit maar vielen Noord-Korea niet openlijk af.

De Verenigde Staten reageerden koel. ,,Dit komt niet als een verrassing. De Noord-Koreanen hielden zich toch al niet aan het verdrag'', zei de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken John Bolton in een reactie.

De Noord-Koreaanse beslissing komt op een opmerkelijk moment. Sinds de jaarwisseling hebben ondermeer de Amerikaanse president Bush en zijn minister van buitenlandse zaken Powell Noord-Korea verzekerd geen offensieve plannen tegen het verpauperde, maar zwaarbewapende Oost-Aziatische land te koesteren. En woensdag lieten de VS nog weten dat zij in wilden gaan op de wens van Noord-Korea om direct met Amerikaanse vertegenwoordigers te onderhandelen.

Gisteren gebeurde dat, voor het eerst sinds de crisis in oktober vorig jaar zich begon te ontvouwen. Noord-Koreaanse vertegenwoordigers bij de VN spraken twee uur met Bill Richardson, de gouverneur van de Amerikaanse staat New Mexico. Richardson, die de Amerikaanse ambassadeur bij de VN was, onderhandelde al tweemaal met Noord-Korea.

De Noord-Koreaanse ambassadeur in China zorgde voor verwarring door te zeggen dat zijn land de kerncentrales niet activeert als de VS hun olieleveranties hervatten, die deel uitmaken van het akkoord uit 1994. Functionarissen in Noord-Korea ontkenden dat direct.

mailIcon print |