Libreville, de hoofdstad van het Gabon, prijkt op de ranglijst van duurste steden ter wereld op de vijfde plaats. Dat wekt verbazing, want de West-Afrikaanse hoofdstad laat op het lijstje van het Britse weekblad The Economist vele steden achter zich die veel wervarender zijn. Dat Libreville ondanks het lage gemiddelde inkomen van de inwoners toch zo hoog staat, laat ook zien wat er aan de index scheelt.
De Economist meet namelijk de kosten die een expat, iemand die in het buitenland werkt, kwijt is aan levensonderhoud. Het olierijke Gabon, met zijn nauwe post-koloniale banden met Frankrijk, telt vele expats. De spullen van hun smaak moeten allen worden ingevlogen, waardoor ze kapitalen uitgeven aan levensonderhoud. Zo betaalt een Brit in Gabon al gauw acht euro voor een pak van 25 theezakjes, een Fransman betaalt zeven euro voor een liter jus d'orange.
De lokale bevolking koopt al die spullen niet, terwijl de expats zich nauwelijks op hun drukke markten begeven. Er bestaan dus twee economieën naast elkaar, en de Economist meet alleen de rijkste van de twee.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.