UTRECHT - Vanwege geldgebrek moet het openbaar ministerie in Utrecht dit jaar al zaken laten lopen.
Het veiligheidsprogramma van het kabinet is niet uit te voeren zonder extra geld voor OM, gevangenissen en reclassering. ,,Als we niet kunnen garanderen dat veroordeelden in de cel komen, houdt het op'', zei hoofdofficier van justitie I. Klopper-Gerretsen gisteren.
Klopper is de eerste hoofdofficier in Nederland die openlijk waarschuwt dat er te weinig geld is om de ambitieuze doelstellingen van het kabinet waar te maken. Van de leiding van het OM hoeft het Utrechtse parket niets te verwachten. Het college van procureurs-generaal beschouwt het veiligheidsprogramma als een gegeven en wil ook niet tornen aan de bezuiniging van 10 procent op het OM. ,,We kunnen voor Utrecht geen uitzondering maken. Het parket zal scherpe keuzes moeten maken om zijn doelstelling te halen'', aldus woordvoerder L. de Lange van het landelijk OM.
Volgens het veiligheidsprogramma moet de politie tot 2006 jaarlijks 10000 extra zaken bij het OM aanbrengen. Voor Utrecht betekent dat een toename van ruim 600 zaken per jaar, op een huidig totaal van 16000 zaken. Tegelijk is minder geld beschikbaar voor het vervolgen, berechten en vastzetten van mensen die een misdrijf hebben begaan. Met doelmatiger werken en het strenger selecteren van zaken is dat tekort volgens Klopper niet goed te maken. ,,Op dit moment wordt een aangifte altijd opgenomen en laten we geen zaak lopen. Maar de kloof is te groot om alle doelstellingen van het veiligheidsprogramma te realiseren.''
Het kabinet wekt volgens Klopper in het veiligheidsprogramma ,,verwachtingen waar wij zonder voldoende financiering, wettelijke mogelijkheden, zittingscapaciteit, reclasseringsformatie en celcapaciteit niet aan kunnen voldoen''.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.