Het CDA heeft de allochtonen-discussie nu ook op de WAO van toepassing verklaard. En dat levert een fikse discussie op. De christen-democratische fractie wil dat zieke werknemers van Turkse en Marokkaanse komaf twee keer worden gekeurd voordat er wordt beslist of ze een WAO-uitkering krijgen. Volgens kamerlid Gerda Verburg is een extra keuring hard nodig, omdat er relatief veel allochtonen in de WAO belanden. En het sluit mooi aan bij het experiment dat minister De Geus van sociale zaken uitvoert om jonge vrouwen twee keer te herkeuren. Dat gebeurt om erachter te komen waarom zij zo vaak in de WAO belanden.
Maar nog voordat het plannetje goed en wel is geland, is het naar de prullenbak verwezen. Niet alleen is bijna de voltallige Kamer tegen het voorstel, ook de CDA-minister wil er voorlopig niets van weten. Hij heeft domweg te weinig keuringsartsen om het plan in te voeren. De VVD denkt dat het geen zin heeft een dubbele keuring te laten uitvoeren, omdat die toch door dezelfde arts wordt uitgevoerd. En de keuringsarts heeft het al zo moeilijk, denkt VVD'er Aptroot: ,,Sommige mensen zijn eropuit om afgekeurd te worden en zetten de arts onder onredelijke druk om dit te laten gebeuren.''
PvdA, D66 en GroenLinks vinden dat het CDA-voorstel riekt naar discriminatie. Ook de vakcentrales FNV en CNV zijn bang voor stigmatisering. Want waarom wil je een bepaalde bevolkingsgroep er uitlichten? Toch alleen met het doel om deze groep strenger te keuren? Maar die suggestie gaat minister De Geus te ver. Want ,,het is veel stigmatiserender voor allochtonen als grote groepen in de WAO zitten'', stelt hij.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.