*

 

VVD thans trots op Weisglas

redactie politiek − 05/02/03, 00:00

DEN HAAG - Het kan verkeren in politiek Den Haag. ,,Een mooie overwinning'', klonk het gisteravond trots in de gelederen van de VVD. Even daarvoor had de Tweede Kamer fractielid Frans Weisglas gekozen tot voorzitter.

Hoe anders was de reactie in mei vorig jaar. Toen stelde Weisglas zich op persoonlijke titel kandidaat voor de eerste open verkiezing voor het voorzitterschap. Zijn fractie was daar niet blij mee. ,,Ook een liberaal'', was de meest positieve kwalificatie toen.

Weisglas haalde destijds een streep door de plannen van de VVD. Die had, geheel volgens de al jaren bestaande traditie van politieke afspraken tussen de grootste fracties, oud-minister Annemarie Jorritsma naar voren geschoven. Maar Weisglas versloeg zowel haar, als LPF-kandidaat Janssen van Raay.

Gisteren liet Frans Weisglas in twee ronden met 79 van de 145 uitgebrachte stemmen zijn concurrenten Gerda Verburg (49 stemmen) van het CDA en Thom de Graaf (17 stemmen) van D66 ruim achter zich. VVD'ers toonden zich opgetogen dat de PvdA niet was bezweken voor de druk vanuit het CDA, de grootste partij én de potentiële coalitiepartner van de sociaal-democraten.

Voor veel kamerleden was doorslaggevend geweest dat Weisglas het vorig jaar heeft aangedurfd zich op persoonlijke titel kandidaat te stellen. Ook speelde mee dat hij nog maar acht maanden voorzitter is en in die periode weinig dingen echt fout heeft gedaan, al is niet iedereen even tevreden over de wijze waarop hij de kamerdebatten leidt. Daarbij vond men het een aantrekkelijk idee dat de voorzitter deze keer van een (waarschijnlijke) oppositiepartij kwam.

In christen-democratische kringen werd tamelijk zuur gereageerd. Hier en daar viel morrend te horen dat er een overduidelijk gebrek aan steun uit PvdA-gelederen kwam voor hun vrouwelijke kandidaat. Daardoor zouden de onderhandelingen tussen CDA en PvdA (die officieel nog moeten beginnen) zeker niet vergemakkelijken. ,,We kunnen wel vergeven, maar we vergeten niet'', aldus demissionair staatssecretaris Van der Knaap.

Een zeer teleurgestelde Verburg benadrukte na afloop van de stemming dat de christen-democrate de verkiezing van de kamervoorzitter en de coalitiebesprekingen nadrukkelijk gescheiden wenst te houden. Ze vond het ook niet 'verstandig' van andere CDA'ers om dat wel te vermengen. ,,Het was juist een mooie open strijd'', benadrukte Verburg, die meteen Weisglas gelukwenste met zijn herverkiezing.

Ook De Graaf had geen moeite zich bij zijn verlies neer te leggen. ,,Ik wist dat het moeilijk zou worden, met kandidaten van twee grote fracties. Ik vond het al mooi dat ik in de eerste ronde 37 stemmen kreeg, dus de steun had van 31 kamerleden van buiten mijn eigen fractie.''

mailIcon print |