De Tweede Kamer telt sinds de afgelopen verkiezingen zeven vrouwen meer dan het parlement dat vorig jaar mei werd gekozen. De huidige 55 vrouwelijke leden zorgen zelfs voor een nieuw record, een verbetering van het aantal van 54 in de periode van december 1999 tot januari 2001. Dat was hard nodig ook, want Nederland zakte vorig jaar lelijk terug op de wereldlijst van parlementen met de meeste vrouwen. Al jaren geleden nestelde de Tweede Kamer zich hoog in de kopgroep van parlementen uit de Scandinavische landen, maar na 15 mei 2002 duikelde Den Haag naar een zevende plaats, achter Costa Rica en het oudste parlement ter wereld, de IJslandse Althing. Nu brachten de kiezers de Tweede Kamer der Staten-Generaal weer terug op een vertrouwde derde plek achter de Zweedse Riksdag en de Deense Folketing.
De parlementen met het hoogste aandeel vrouwelijke leden:
1 Zweden 45 %
2 Denemarken 38 %
3 Nederland 36,6 %
4 Finland 36,5 %
5 Noorwegen 36,4 %
6 Costa Rica 35,1 %
7 IJsland 34,9 %
8 Duitsland 32,2 %
9 Argentinië 30,7 %
10 Mozambique 30 %
De Chinese vrouwelijke afgevaardigden zijn met een groep van 650 naar aantal gerekend kampioen, maar relatief stelt dat aantal op een parlement met 2984 leden niet zoveel voor. De Chinezen blijven op de wereldranglijst steken op een 33ste plaats. Mocht de emancipatiebeweging contacten zoeken met vrouwelijke politici in Irak, dan is de keus niet zo groot. De 19 Iraakse vrouwen vormen slechts 7,6 procent van hun volksvertegenwoordiging, waarmee Bagdad zeer laag op de mondiale lijst staat, op plaats 94.
In het afgelopen najaar konden we dankzij onze lezer te Heiloo die het politieke leven graag in statistieken vangt, melden dat Erica Terpstra 101 liberale kamerleden overleefde. Dat wil zeggen dat ze sinds haar intrede in de Tweede Kamer, op 8 juni 1977, meer dan honderd fractieleden zag komen en gaan. VVD-leider Bolkestein heeft eens gezegd dat Erica Terpstra in Afrika vijftig koeien waard zou zijn. In Nederland is zij in elk geval 101 liberale kamerleden waard en vermoedelijk één miljoen stemmen. We weten dat niet helemaal zeker. Vaststaat dat zij bij de laatste vier verkiezingen opgeteld 692134 stemmen veroverde, wat zo goed als zeker al een record is voor een kamerkandidaat die geen lijsttrekker is. Negen jaar geleden behaalde zij als nummer twee van de VVD-lijst alleen al 311284 stemmen. Toen ze vier jaar later als nummer drie 121448 stemmen veroverde, bracht Het Parool dat feit onder het kopje Electoraat laat Terpstra vallen. Erica heeft aan negen kamerverkiezingen meegedaan. We zullen Heiloo raadplegen over het totale aantal stemmen dat ze sinds 1977 haalde.
De tien met de meeste voorkeursstemmen gekozen kamerleden:
1 Jeltje van Nieuwenhoven PvdA 217715
2 Erica Terpstra VVD 184828
3 Maria van der Hoeven CDA 128433
4 Agnes Kant SP 83651
5 Camiel Eurlings CDA 68526
6 Nebahat Albayrak PvdA 66644
7 Melanie Schultz VVD 59437
8 Lousewies van der Laan D66 58588
9 Johan Remkes VVD 45538
10 Henk Kamp VVD 38934
De tien met het minste aantal stemmen gekozen kamerleden:
1 Antoinette Vietsch CDA 328
2 Paul de Krom VVD 390
3 Jan ten Hoopen CDA 407
4 Gerdi Verbeet PvdA 416
5 Frank Vijg PvdA 420
6 Sybrand van Haersma Buma CDA 425
7 Thea Fierens PvdA 430
8 Maarten Haverkamp CDA 525
9 Stef Blok VVD 533
10 Aleid Wolfsen PvdA 585
Vergeten in het lijstje van de tien zwaarste beledigingen van christenen in de politiek de uitspraak van Pim Fortuyn dat 'gereformeerden altijd liegen'. Hij zei dat een jaar terug in het Volkskrant-interview dat hem het lijsttrekkerschap van Leefbaar kostte. Het citaat: 'Ik haat de islam niet. Ik vind het een achterlijke cultuur. Ik heb veel gereisd in de wereld. En overal waar de islam de baas is, is het gewoon verschrikkelijk. Al die dubbelzinnigheid. Het heeft wel iets weg van die oude gereformeerden. Gereformeerden liegen altijd.'
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.