De Europese effectenbeurzen hebben gisteren een flinke teleurstelling moeten verwerken. De cijfers over de Amerikaanse arbeidsmarkt, die met optimisme tegemoet waren gezien, vielen zwaar tegen. Dat gaf de dollar een flinke dreun en drukte alle koersgemiddelden in de min.
Op de beurs in Amsterdam sloot de AEX-index met een verlies van 1,59 punt (0,4 procent) op 359,93 punten. Ook de CAC-index in Parijs verloor 0,4 pocent. De FTSE-index in Londen daalde 0,3 procent en de DAX-index in Frankfurt 0,2 procent.
Tot in de middag lieten vrijwel alle beurzen nog kleine winsten zien. Toen bekend werd dat het aantal banen in de Verenigde Staten vorige maand met slechts 21.000 is toegenomen, sloeg de stemming om. De financiƫle markten hadden gerekend op een aanwas van ongeveer 130 000 arbeidsplaatsen.
De dollar, die eerder in de week behoorlijk in herstel was, zakte als een baksteen. De euro stond kort voor het slechte nieuws op 1,2180 dollar en schoot vervolgens met ruim 2,5 dollarcent omhoog naar 1,2435. De slotkoers op de valutamarkt in Amsterdam was met 1,2380 lager, maar flink hoger dan het slot van 1,2210 op donderdag.
De grootste winnaar in de AEX-index was Van der Moolen met een koersstijging van 2,2 procent. De effectenhandelaar had donderdag ook al een flinke winst geboekt, toen bekend werd dat een voorziening voor problemen in de VS lager uitvalt dan verwacht.
Ook Fortis was voor de tweede dag op rij in trek. De bankverzekeraar schoot donderdag aan het slot van de handel plotseling ruim 2 procent omhoog en won gisteren nog eens 1,6 procent. ”De sprong van donderdag voedt overnamegeruchten”, stelde analist Lukas Daalder van Oyens & Van Eeghen. Hij ziet in het Nederlands-Belgische financiĆ«le concern ”een overnamekandidaat”.
Donderdag ging ook het gerucht dat de Amerikaanse Citigroup aast op Deutsche Bank in het kader van het veronderstelde streven van Amerikaanse 'financials' naar expansie in Europa. Deutsche Bank zag de koers donderdag stijgen met bijna 9 procent, maar was vrijdag de grootste verliezer in de DAX-index (min 3 procent).
Europese bedrijven in de halfgeleidersector moesten een veer laten nadat de Amerikaanse chipfabrikant Intel donderdag na het slot van Wall Street had laten weten, wat minder optimistisch te zijn geworden over de omzet in het lopende kwartaal. In Amsterdam verloren de AEX-fondsen Philips en ASML respectievelijk 1 en 0,6 procent. Elders in Europa ondervonden Infineon en STMicroelectronics een negatief effect.
Tot de grootste verliezers in AEX behoorde Koninklijke Olie. Twee dagen na het onverwachte vertrek van de topmannen Watts en Van de Vijver was het positieve effect daarvan op de beurskoers volledig uitgewerkt. Het aandeel verloor donderdag al terrein en moest gisteren 1,9 procent terug. Alleen IHC Caland, Buhrmann, Hagemeyer en Aegon deden het slechter.
De MidKap-index van middelgrote fondsen in Amsterdam daalde 1,16 punt (0,3 procent) tot 400,28 punten. Op de lokale markt trok bouwer Ballast Nedam de aandacht. Na beter dan verwachte winstcijfers steeg het aandeel 13,2 procent tot precies 6 euro. Rodamco Asia pakte 6 procent na een openbaar bod op het vastgoedfonds van branchegenoot ING Real Estate. De vastgoedpoot van de bankverzekeraar wil een bod uitbrengen van 18 euro per aandeel in contanten op alle aandelen van zijn branchegenoot Rodamco Asia. Dat hebben beide ondernemingen gisteren gezamenlijk bekendgemaakt.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.