*

 

Advocaat verlengt contract

Henk Hoijtink − 14/02/04, 00:00

Bondscoach Advocaat verlengde zijn contract tot en met het WK van 2006. Voor het eerste oefenduel voor het EK riep hij één debutant op, ajacied Heitinga.

AMSTERDAM - Een opmerkelijke eerste stap werd gisteren gezet in de marsroute van Oranje naar Portugal. Niet de selectie voor het eerste oefenduel in de aanloop naar het EK trok de meeste aandacht, maar de contractverlenging van bondscoach Dick Advocaat, die zich tot medio 2006 aan de KNVB verbond.

Daarmee werden besprekingen afgerond waarmee al kort na de plaatsing voor het EK, in november, een begin was gemaakt. Toen bleek reeds dat de kritiek en scepsis waarmee Advocaat in de kwalificatiereeks in toenemende mate werd bejegend, door KNVB-directeur Henk Kesler niet werden gedeeld.

Al dan niet gesterkt door het vertrouwen van zijn werkgever vervolgde Advocaat zijn weg op de van hem bekende wijze. Voor de eerste van vijf oefenwedstrijden voor het EK, woensdag in de Arena tegen de Verenigde Staten, riep hij slechts een debutant op, de 20-jarige Ajax-verdediger John Heitinga. Advocaat hield zich (opnieuw) doof voor de roep om een renovatie dan wel verjonging van Oranje, die met voorspelbaar opportunisme na het beslissende play-offduel met Schotland was aangewakkerd.

Een onvoorwaardelijk verbond sloot de bondscoach overigens niet. In de nieuwe verbintenis is een ontbindingsclausule opgenomen. De partijen zouden na het EK met elkaar kunnen breken als het verloop van het toernooi daartoe aanleiding geeft.

Binnenkort hoopt de KNVB de onderhandelingen over een langer dienstverband te openen met Willem van Hanegem, Advocaats assistent. De bond denkt evenzeer op korte termijn een tweede hulpcoach voor de eindronde in Portugal aan te stellen. Die rol zou Ruud Gullit vervullen, maar daarvan werd afgezien nadat de ex-international (thans jeugdcoach van de KNVB) een contract als trainer van Feyenoord voor het nieuwe seizoen had getekend.

Gullit neemt dan de positie in die in het geruchtencircuit geruime tijd aan Advocaat werd toebedacht. Advocaat voedde dergelijk speculaties door, in navolging van zijn voorganger Van Gaal, te filosoferen over de beperkingen van een bondscoach, die zijn spelers slechts kort tot zijn beschikking heeft. Advocaat zou weer als clubtrainer aan de slag willen, werd daaruit afgeleid.

Bovendien leek Advocaat blijk te geven van teleurstelling, in vooral de door hem van meet af aan beschermde oude kern van Oranje. De nationale ploeg werd na een gedegen opening van de plaatsingscyclus gekenmerkt door afkalvend spel en talrijke incidenten, en Advocaat (die er geen grip meer op leek te hebben) wekte de indruk een vertrek te overwegen. Maar kennelijk heeft de late ontsnapping tegen Schotland (6-0) ook hem nieuwe kracht èn goede zin verschaft.

Nu zijn eerste doel hoe dan ook is bereikt inviteert Advocaat na Van der Vaart en Sneijder een derde talentvolle ajacied. In weerwil van zijn reputatie van behoedzaamheid roept Advocaat verdediger Heitinga al snel op. Driekwart jaar geleden deed hij hetzelfde met de toen net bij Ajax verschenen Sneijder. Voor hem werd, als bijzonder talent, een uitzondering gemaakt door de bondscoach, die jeugdigen doorgaans wijselijk over een langere periode weegt.

Heitinga kwam dit seizoen pas vijftien keer in actie, nadat hij vijftien maanden met een knieblessure uit de roulatie was geweest. Toch is het begrijpelijk dat Advocaat dat (ook) in zijn geval niet bezwaarlijk acht.

Een defensieve belofte is, hoe onvolgroeid ook nog, zeer welkom bij het verdedigend kwetsbare Oranje. Daarnaast zal het ook Advocaat niet zijn ontgaan dat Heitinga zich al heeft laten kennen als een toegewijde neo-prof, die zich leergierig toelegt op de in Nederland ondergeschoven specialiteit van het verdedigen.

Daarvoor was Van Bronckhorst al eerder te licht bevonden. Hij is nu met Bosvelt afgevallen. Stam en Van Bommel keren, hersteld van blessures, terug in de selectie van twintig spelers, waarin ook de tegen Schotland gepasseerde Frank de Boer is opgenomen. De geblesseerde Kluivert ontbreekt. Cocu is er wel bij. Hoewel daarop vanwege een blessure werd gezinspeeld, heeft hij zich niet afgemeld bij de KNVB.

De Jong (Ajax) en Van Persie (Feyenoord) komen bij Advocaat voorlopig niet verder dan Jong Oranje. Zij dienen hun hoop te vestigen op de volgende oefenduels: tegen Frankrijk, Griekenland, België en Zuid-Afrika.

mailIcon print |