DELFT - Stop onder het strand van Scheveningen of onder zand van een kwetsbare duinenrij voldoende bacteriën, geef ze eten en zuurstof mee, en ze veranderen de kwetsbare grond in stevige kalkzandsteen. Het dure bijstorten van zand na een storm is dan niet meer nodig.
Het onderzoeksinstituut Geodelft is, meldt het vakblad De Ingenieur, in het laboratorium al een tijdje met de behulpzame bacteriën in de weer. Volgens ir. Waldo Molendijk van het instituut heeft Rijkswaterstaat interesse voor de methode, al verwacht hij dat de eerste toepassingen op kleinere schaal zullen worden gevonden, bijvoorbeeld bij het afsluiten van een lek in een bouwput.
Allerlei soorten bacteriën zijn geschikt om grond te verstevigen of desgewenst zelfs waterdicht te maken. Ze doen dat door het produceren van calcietkristallen, een soort krijt, dat zich graag hecht aan zandkorrels. Als die korrels door voldoende 'bruggetjes' van calciet zijn verbonden, is het losse zand tot zandsteen geworden.
Voordat de methode praktisch toepasbaar is, moet Geodelft nagaan hoe snel je een vloeistof met daarin de bacteriën en hun voedingsstoffen door de ondergrond kunt persen en hoe de bacterie zich daarbij verspreidt. Dat bepaalt dan volgens wat voor patroon de vloeistof in de bodem moet worden geïnjecteerd. Als de zuurstof op is, gaan de bacteriën na twee weken dood, met achterlating van een versteende bodem. Volgens Molendijk hoeft de bodem daarbij niet waterdicht te worden, zodat de ingreep voor het planten- en dierenleven aan de oppervlakte niet veel gevolgen hoeft te hebben.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.