*

 

Witte Huis nieuwe parel

Henk Willemsens − 06/03/04, 00:00

Het Witte Huis toernooi van afgelopen weekend is een groot succes geworden. Deze eerste editie van het toernooi vond plaats in het NDC Den Hommel (Utrecht), maar volgend jaar zal het gehouden worden in het Witte Huis in Amsterdam, dat op dit moment omgetoverd wordt in een bridge-accommodatie voor de regio Amsterdam. Hopelijk weten sponsors Max Abram en Herman Drenkelford en organisator Jan van Cleeff dan weer zo'n sterk deelnemersveld bij elkaar te krijgen. Gezien het succes van deze ouverture heeft het toernooi de potentie om uit te groeien tot een nieuwe parel van de Nederlandse bridgekalender.

Een technische nieuwigheid was dat er geen appeal committee was, er was dus geen mogelijkheid om tegen de beslissing van de arbiter in beroep gegaan. Hiertoe had de organisatie wel de beste drie internationale arbiters (Hans van Staveren, Jeanne van den Meiracker en Marc van Beijsterveldt) van het land opgetrommeld om het toernooi te leiden en dat betekende dat de spelers zonder al te veel morren de arbitrale beslissingen accepteerden.

32 topteams uit binnen- en buitenland streden om een rijk gevulde prijzenpot (eerste prijs bedroeg vierduizend euro). Op zaterdag waren er vier poules geformeerd van acht viertallen. De bovenste vier plaatsten zich voor de A-finale, de overige gingen naar de B-finale. Een aantal sterke Nederlandse teams haalde de A-finale niet (waaronder Modalfa met Bakkeren-Bertens), maar vrijwel alle sterke buitenlandse teams plaatsten zich zonder moeite voor de A-finale.

De verwachting was dat één van de twee Italiaanse prof-teams, Lavazza (Bocchi-Duboin en Buratti-Lanzarotti) of Angelini (Lauria-Versace en Fantoni-Nunes) het toernooi wel zou gaan winnen, maar ze moesten een sterk Russisch/Pools viertal (Gromov-Petrounine en Balicki-Zmudzinski) voor laten gaan. Hun toernooizege kreeg in de laatste twee ronde gestalte door twee dikke overwinningen. Eerst werd Angelini met 23-7 verslagen en in de laatste ronde werd het Haagse VIVA (Ter Laare-Meijs, Van der Haar-Jialal) opgerold met 25-4. Een enorme swing in die wedstrijd werd veroorzaakt door dit spel (zie diagram 1).

Na een 1-opening van zuid bereikten veel NZ-paren een uitstekende 6. Meijs van VIVA besloot de zuidhand te verpassen. Hierna opende Ter Laare in de derde hand met...4, waarop iederen paste! Een horror scenario voltrok zich toen de dummy openging en de harten 5-1 bleken te zitten. Ter Laare ging in 4 down, terwijl aan de andere tafel 6 was gemaakt.

De spellen waren door de computer van tevoren geschud en gedupliceerd (iedereen speelde elke ronde dezelfde spellen) en dat betekende veel wilde spellen, met elke ronde wel een paar moeilijke beslissingen op hoog niveau. Het begon al zaterdag in de eerste ronde. Zou u op dit spel (zie diagram 2) met de OW-handen in 6 willen zitten? Wat is na een neutrale klaverenstart de beste speelwijze van 6 (door oost)?

De schoppen moesten 2-2 zitten wil 6 een kans hebben. Dat was het geval, maar dan nog waren twaalf slagen niet zeker. Het beste lijkt: H, AH, A, H, A (ruiten weg), ruiten getroefd. Als V valt, kun je de dummy met 8 nog bereiken om op B een harten weg te gooien en verlies je alleen nog A. Maar V viel niet. Hierna was er nog een kans als A in de doubleton wordt gevonden, maar ook dat doet zich niet voor. Winnend was om op A een harten weg moeten gooien en de snit op V te nemen. Een aantal verdedigers kwam de leider te hulp: B start, ten onrechte door noord genomen met A, waarna twaalf slagen weer eenvoudig waren.

Ook dit slemspel gaf de nodige hoofdbrekens (zie diagram 3).

7SA ziet er met de NZ-kaarten kansrijk uit, maar lijkt te sneuvelen op een slecht zitsel: B noch B gaat vallen. Alleen als west met zijn twee kleurenspel de bieding komt verstoren, heb je een aanwijzing voor het zitsel. In dat geval kun je na een neutrale ruitenstart voor de vrouw, H, A, harten naar de tien spelen, waarna je via een harten-klaverendwang tegen oost dertien slagen kan maken.

Tot slot nog deze freak (zie diagram 4). Veel OW-paren werden in 5 gedoubleerd en dat ging niet down (A kan eruit getroefd worden, waarna er op de andere honneur een ruiten weg kan). Zo ging het bieden ook wel eens:

West Noord Oost Zuid

2 1) 4 5 pas

pas 5 6! dbl

pas pas pas

1) Muiderberg (5krt harten, 4+krt /, geen opening.

Als west koos voor een Muiderbergse 2-opening, lag het tempo verkeerd en bood oost over 5 nog 6. Omdat west bij zijn Muiderberg HV bleek te hebben ging 5 ook al down.

mailIcon print |