WASHINGTON - Onderzoekers van het Amerikaanse leger hebben 94 gevallen gevonden van bewezen of vermoedelijke mishandeling van gevangenen in Irak en Afghanistan. Dat zijn er aanzienlijk meer dan de schattingen die het Pentagon tot nu toe heeft gegeven.
Volgens het leger is er geen sprake van systematische problemen die aan de mishandelingen hebben bijgedragen. Dat staat in een rapport dat gisteren deels is vrijgegeven. Wel zijn de mishandelingen soms mogelijk gemaakt doordat leidinggevenden zich niet aan procedures hielden.
Het onderzoek beslaaat de periode van oktober 2001, toen de Amerikanen Afghanistan binnenvielen, tot 9 juni dit jaar. Het werd ingesteld nadat eerder dit jaar de eerste gevallen van mishandeling werden ontdekt in de Aboe Ghraib-gevangenis in Bagdad. Het schandaal deed ook vragen rijzen over mogelijke mishandelingen in onder meer Afghanistan. Er lopen nog diverse andere onderzoeken.
Het lijkt niet waarschijnlijk dat het rapport de critici zal overtuigen. De Democratische senator Carl Levin, die zitting heeft in de commissie voor de krijgsmacht, heeft al gezegd dat het moeilijk te geloven is dat er geen sprake is van systematische problemen.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.