Het Nederlandse telecombedrijf Versatel komt binnenkort mogelijk in handen van de rijke Belgische collega Belgacom. KPN mag rekenen op verhevigde concurrentie, en dat geldt ook voor Deutsche Telekom.
Versatel heeft gisteren de geruchten die vrijdag al de ronde deden officieel bevestigd: het bedrijf onderhandelt met Belgacom over ,,mogelijke vormen van strategische samenwerking, waaronder een eventueel openbaar bod''. Het betreft nog slechts 'initiƫle gesprekken', aldus een persbericht van gisterochtend. Maar aan het eind van de middag stelde een woordvoerster toch ook al ,,dat het in de telecomwereld snel kan gaan''.
Analisten houden er ook rekening mee dat er spoedig nader nieuws volgt. ,,Zo'n persbericht over een mogelijk bod waarin de koper, Belgacom, wordt genoemd, stel je niet op na een eerste gesprek'', aldus aandelenanalist Rene Verhoef van Fortis Bank. Hij verwacht dat er binnen 2 weken meer te melden zal zijn.
Bij SNS Securities denkt beleggingsanalist Victor Bareno dat een bod van Belgacom wellicht pas het begin is van een ware biedingenstrijd rond Versatel. ,,De Nederlandse nummer twee is interessant voor diverse partijen. Tele2 is al eerder in beeld geweest, en ook Telecom Italia zou een goede kandidaat kunnen zijn. De laatste is al eigenaar van BBned en als je dat samenvoegt met Versatel, dan heb je in Nederland meteen een heel sterke partij.''
Mede om die reden zou KPN ook interesse kunnen hebben in Versatel, meent Verhoef van Fortis. ,,KPN zou de eigen positie in Duitsland ermee kunnen versterken maar vooral een groeiende concurrent in Nederland uit de markt kunnen halen. Weliswaar zou KPN de Nederlandse tak van Versatel weer moeten verkopen, maar als ze daar maar lang genoeg over doen en die tak ondertussen niet laten groeien, verzwakken ze toch de concurrentie.''
Belgacom heeft vijf jaar geleden niet meegedaan aan de koopgekte ten tijde van de internethype. Mede daardoor heeft het nu miljarden op de bank. Daarmee wil het in onder meer Nederland en Duitsland gaan uitbreiden. Versatel is dan een logische keus: het bedrijf is met zijn glasvezelnet in Nederland de nummer twee, zij het op grote afstand van marktleider KPN, en heeft ook al netwerken in Duitsland.
Nog heel recent liet Versatel weten genoeg geld te hebben om in Nederland voetbal op tv te kunnen gaan bieden via snelle internetverbindingen. Desondanks praat het nu met Belgacom over een overname. Volgens Bareno van SNS Securities heeft dat meer met Duitsland dan met Nederland te maken: ,,Versatel heeft genoeg geld voor zijn Nederlandse plannen, maar wil hetzelfde ook in Duitsland gaan doen. Daar zal het wellicht ook overnames willen plegen om snel te kunnen groeien. Maar daarvoor heeft Versatel zelf geen geld meer; Belgacom wel.''
Achter de schermen speelt volgens de analisten ook John de Mol met zijn bedrijf Talpa mee. De Mol heeft een paar maanden geleden een belang van 42 procent opgebouwd in Versatel. Dat zou nu met veel winst kunnen worden verkocht. Maar De Mol heeft meer belangen, aldus Bareno. ,,Talpa gaat in Nederland samen met Versatel de voetbalwedstrijden op tv brengen, en zo'n constructie wil De Mol ook in Belgiƫ. Belgacom zou een goede partner zijn. De Mol zou een afspraak daartoe kunnen afdwingen in ruil voor medewerking aan de overname.''
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.