*

 

VS willen naar Clingendael, stadspolitici stribbelen tegen

Van onze verslaggevers − 03/05/05, 00:00

Burgemeester Deetman van Den Haag en de VS willen dat de Amerikaanse ambassade in 2010 naar landgoed Clingendael verhuist. De Haagse gemeenteraad is blij met de verhuizing maar niet met de locatie.

De huidige locatie aan het Lange Voorhout zorgt al jaren voor overlast en ergernis in Den Haag. Sinds de aanslagen van 11 september 2001 is de beveiliging sterk toegenomen en ontsieren politieposten en hekwerken het straatbeeld.

Om aan de huidige Amerikaanse veiligheidseisen te voldoen gaat de gemeente anti-rampalen en een drie meter hoog hek plaatsen.

Deetman heeft inmiddels de gemeenteraad geïnformeerd over het plan. Als de raad het verwerpt, gaat de verhuizing niet door. ,,Van een van de mooiste landgoederen van Nederland moeten ze afblijven'', zegt Sander Dekker, fractievoorzitter van de VVD in Den Haag. ,,Bovendien staat er een woonwijk tegenover. Die komt mooi in de ellende als er demonstraties zijn.'' Behalve de VVD hebben ook GroenLinks en de Stadspartij al aangegeven tegen Clingendael als nieuwe locatie te zijn.

De PvdA is voor het plan van Deetman en de VS. ,,Wij willen zo graag dat de ambassade weggaat uit het centrum dat we daar best een weilandje voor willen opofferen'', zegt Henk Kool, fractievoorzitter van de PvdA.

Voor de zomer neemt de gemeenteraad een beslissing over het voorstel van Deetman. Clingendael is eigendom van Den Haag, maar ligt in de gemeente Wassenaar. Daarom moet ook de Wassenaarse gemeenteraad Deetmans voorstel behandelen.

Behalve Clingendael noemt Deetman nog drie mogelijke plaatsen om naar te verhuizen. Alle zitten in de buurt van Clingendael, maar voor de Amerikanen is het landgoed aan de Wassenaarseweg de enige serieuze optie.

mailIcon print |