Dick Matena/Charles Dickens: Christmas Carol. Vert. Elde Hoog. De Bezige Bij, Amsterdam. ISBN 9023416430; 69 blz. , euro18,90. Luxe-editie: ISBN 9023416449; euro49,50
Joke J. Hermsen: De profielschets. De Arbeiderspers, Amsterdam. ISBN 902952278x; 287 blz. euro17,95
De schrijfster, ook filosofe, schreef onder meer de geleerde roman 'Tweeduister' (2001), over de Bloomsbury-groep, en een bekroonde bundel essays: 'Heimwee naar de mens'. Haar nieuwste roman, zeker niet doorwrocht geschreven, speelt zich af op de vakgroep Wijsbegeerte te Amsterdam. De voorzitter aast op een aantrekkelijke Italiaanse collega. Zijn vrouw, een opzijgeschoven promovenda, zit thuis met de kinderen en raakt steeds gefrusteerder.
Benito Pérez Galdos: Mededogen. Vert. Frans Oosterholt. Menken Kasander & Wigman, Leiden. ISBN 907462247x; 336 blz. euro24,50
Deze Leidse uitgeverij gaat stug door met het uitbrengen van interessante én oogstrelende, maar commercieel waarschijnlijk niet al te rendabele Spaanstalige boeken. 'Mededogen' (1879) maakt deel uit van Galdós grootse romancyclus, waarin hij, net als Balzac, een indrukwekkende kroniek van zijn tijd achterliet: in Galdos' geval van het 19de-eeuwse Madrid. We volgen Nina, een even mooi als arm als wanhopig dienstmeisje op haar tochten door de sjofelste buurten van Madrid.
Rafael Chirbes: Het schot van de jager. Vert. Eugenie Schoolderman. Menken Kasander & Wigman, Leiden. ISBN 9074622488; 129 blz. euro19,50
Minstens zozeer de moeite, maar moderner en beknopter, is het werk van deze Spanjaard. Chirbes (1946) laat een oude man terugkijken op zijn leven. In de deze zomer verschenen novelle 'Een fraai handschrift' verplaatste Chirbes zich al in een gewone Spaanse huisvrouw, die haar zoon vertelt over háár leven. Daarover schreef Ilse Logie in Trouw:,,Dit intimistische boekje is een kleinood om te koesteren.''
Rodrigo Rey Rosa: Betoverde sterren. Vert. Paul Menken. Menken Kasander & Wigman. ISBN 9074622496; 111 blz. euro19,50 Rodrigo Rey Rosa (1958) komt uit Guatemala, maar woont afwisselend in New York en Marokko. De levensstijl van de jonge, rusteloze reiziger komt in zijn novelles vaak terug. Maar dit verhaal, geschreven in sober, maar suggestief proza, speelt zich af in Guatemala en levert scherpe kritiek op de politieke situatie in dat land.
Leo Ross: Grafdichten en andere onaangename versjes. Servo, Assen. ISBN 9057868431; 80 blz. euro10
Vorige zomer belandde de dichter Leo Ross in het ziekenhuis, tijdens zijn revalidatie hield hij zich bezig met het maken van tweeregelige verzen, de zogenaamde 'distichons'. Zoals 'Droom': ' Ik droomde dat de allochtonen / ergens anders gingen wonen'.
Jeffrey Tayler: Het dal van de kasba's. Vert. Kirsten Olofson. Atlas, Amsterdam. ISBN 9045009870; 303 blz. euro22,50
,,Midden in de woestijn waar het vroeger wemelde van de gazellen, ligt het dorp Mhamid al-Ghizlan.'' De liefhebber van romantische reisliteratuur kan niet onverschillig blijven voor zo'n zin. Taylers verslag van een gevaarlijke tocht per dromedaris door de Marokkaanse woestijn - dorst, mijnen, lastige gidsen - biedt ouderwets leesplezier, al is het van recente datum: 2003.
Patrick Leigh Fermor: Mani - Reizen door het zuiden van de Peloponnesus. Vert. Paul Syrier. Atlas, Amsterdam. ISBN 9045009323; 350 blz. euro22,50
Over Griekenland is al veel geschreven, maar over de ruige, zuidelijkste punt van de Peloponnesis, de streek Mani, nog niet, schrijft Patrick Leigh Fermor. Hij verzamelde een vracht aan kennis, vooral over het bijgeloof van de bewoners. Een zeer informatief reisverhaal, al is juist volksgeloof van de bewoners inmiddels vermoedelijk afgenomen; het boek stamt uit 1958.
Frans Berkelmans: Ida Gerhardt & Guido Gezelle. Een vergelijking. Abdij van Egmond. ISBN 9080594121; 72 blz. 10 euro, excl. verzend- en administratiekosten (Abdijlaan 26, 1935 BH, Egmond-Binnen)
Al eerder heeft Frans Berkelmans in een vijftal monografieën indringend commentaar gegeven op het werk van Ida Gerhardt. In dit zesde deel van de Acanthus-reeks confronteert hij haar oeuvre met dat van Guido Gezelle. Hij komt tot de verrassende conclusie dat beide dichters, bij alle verschillen, ook belangrijke overeenkomsten vertonen, vooral wat hun religieus geïnspireerde natuurwaarneming betreft, met een mystieke inslag.
Nelleke Noordervliet: Wie weet meet niet - Vermeerlezing 2004. Technische universiteit Delft/Bèta Imaginations. ISBN 9075961294; 79 blz. euro18,50
,,Vraag aan techneuten wat ze denken van de toekomst en je krijgt een verhaal over techniek.'' Als gastschrijver van de Technische Universiteit in Delft wilde Noordervliet de horizon van de studenten aldaar vergroten: vooral in historisch-culturele zin. Behalve haar lezing, waarin ze cijferaars hun plaats wijst, in dit boekje ook de produkten van werkcolleges: echte bèta's verliezen zich in verhalen, gedichten en historische foto's.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.