*

 

Hooggerechtshof buigt zich over Tien Geboden

Van onze redactie buitenland − 02/03/05, 00:00

Het hoogste rechtscollege van de VS denkt vanaf vandaag na over de Tien Geboden. Mogen die in een rechtszaal hangen of trekt het land dan God ongrondwettig voor?

De een zijn richtsnoer is de ander zijn reclame-object. Een halve eeuw geleden schonk een liefdadige organisatie aan lokale overheden overal in Amerika monumenten waarop de Tien Geboden te lezen waren. Het geld kwam onder meer van filmregisseur Cecil B. DeMille, die de gelijknamige film te promoten had. Nu gaat het Hooggerechtshof nadenken of dat wel kan.

Religie is van oudsher een heet hangijzer in de Amerikaanse politiek. De Grondwet verbiedt het vestigen van een staatsgodsdienst. Maar mag die staat, waar bijna iedereen in een God gelooft, die naam zelfs nooit aan de muur hangen?

Een jaar geleden wist het Hooggerechtshof nog onder een soortgelijke kwestie uit te komen. Een vader uit Californië maakte tot in hoogste instantie bezwaar tegen het feit dat op de school van zijn kind de 'Eed aan de vlag' werd gereciteerd. Op veel Amerikaanse scholen beginnen kinderen zo de dag, galmend dat de VS 'één natie onder God' zijn. De vader was echter gescheiden en had niet de voogdij over zijn kind. Dus kon hij deze zaak niet voor haar aanbrengen, oordeelde het hof.

Deze keer krijgt Amerika vermoedelijk wel te horen hoe dik de scheidsmuur tussen kerk en staat moet zijn, aan de hand van een monument in het parlementsgebouw in de Texaanse hoofdstad Austin en ingelijste teksten aan de muur in twee gerechtsgebouwen in Kentucky.

Tegenstanders stellen dat de staat op die plaatsen partij kiest voor een religie. Voorstanders vinden dat de Tien Geboden vooral een traditie weerspiegelen, en dat het tonen ervan een kwestie is van respect voor een van de bronnen van moraal en wetgeving in het land.

Maar dat laatste argument schiet sommige christenen ook weer in het verkeerde keelgat. Volgens een groep van baptistenkerken zou zo'n vorm van acceptatie degradatie van een heilige tekst zijn. Liever zien de baptisten de Tien Geboden dan uit overheidsgebouwen verdwijnen.

mailIcon print |