DEN HAAG - Minister Zalm van financiƫn verwerpt de kritiek van minister Bot van buitenlandse zaken dat de harde Nederlandse opstelling bij onderhandelingen in de Europese Unie contraproductief werkt.
,,Wij zijn van een wat hardere school dan bij Buitenlandse Zaken. Ik daag Buitenlandse Zaken uit om een voorbeeld te geven van een land dat lastig doet en daarmee averij heeft opgelopen; Ik loop negen jaar mee en ik ken ze niet'', aldus Zalm in het weekblad FEM Business.
Bot maakte onlangs duidelijk dat hij zich gestoord heeft aan de opstelling van het Nederlandse kabinet in belangrijke EU-kwesties, zoals het stabiliteitspact. Zalms harde opstelling in die onderhandelingen schoot Duitsland volledig in het verkeerde keelgat.
Volgens Bot moet Nederland ,,minder dorpsomroeper en meer bruggenbouwer'' zijn, aldus de minister in een interview in de Volkskrant.
Zalm neemt afstand van de uitlatingen van Bot. ,,Wij zijn in Nederland een beetje te bangig en denken: als wij moeilijk doen dan krijgen wij daar nog last mee.'' De VVD-bewindsman constateert dat ,,het niet zo is dat landen die dwarsliggen daarvoor worden gestraft. De Spanjaarden en Italianen hebben altijd leuke successen weten te boeken. Die verbonden rustig het melkquotum met weet ik veel wat, en dan kregen ze ook nog iets.''
Bot vindt juist dat Nederland zijn positie ,,niet in beton moet verankeren''. ,,Dat betekent dat je er niet meer uit komt. Als we niet oppassen ebt onze invloed in de grotere unie weg.''
Nederland is in de tweede helft van 2004 voorzitter van de Europese Unie. Bot en Zalm zullen dan beiden een vooraanstaande rol spelen in de onderhandelingen tussen de lidstaten.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.