AMSTERDAM - De ongeneeslijk zieke K. Venkatesh (25) is gisteren in het ziekenhuis overleden. De voormalige schaakkampioen ontketende in India een nationaal debat over euthanasie.
Venkatesh, die leed aan een dodelijke spierziekte, wilde zo snel mogelijk dood omdat hij zijn organen wilde redden voor donatie. Het ziekenhuis weigerde in te gaan op het verzoek, waarop zijn moeder naar de rechter stapte. Die hield deze week echter vol dat de wet euthanasie verbiedt. Ook stelde het Hooggerechtshof dat orgaantransplantaties bij levende personen niet zijn toegestaan. Een dag later was Venkatesh dood.
De moeder van Venkatesh zet niettemin de strijd voort. Haar zoon liet haar vlak voor zijn dood weten dat het zijn laatste wens is dat zij de transplantatiewet van menselijke organen verandert. De wet stamt uit 1995 en leidt tot veel debat. Zijn moeder heeft opnieuw een petitie ingediend bij het hof om de wet te veranderen.
Advocaten waarschuwen dat kwaadwillenden een wetswijziging zullen misbruiken, omdat India een levendige illegale handel kent in organen. De vrees bestaat dat de arme bevolking organen gaat verkopen om aan geld te kunnen komen. Aan de andere kant bevinden zich analisten die vinden dat de wet achterhaald is.
Geïnspireerd door de schaakheld melden IndiĆ«rs zich massaal aan als donor. Telefoons bij donorbelangengroepen staan roodgloeiend van de steunbetuigingen. Ook de media berichten veel over de barmhartige schaker uit het zuiden van India. Venkatesh wilde zijn hart, nieren en lever afstaan om anderen te helpen. Dat kon nu alleen maar met zijn hoornvliezen gebeuren.
Naast zijn moeder en zus is Venkatesh het laatst bezocht door een commissie die het hof in het leven riep om zich te verdiepen in de zaak. In het hindoeïsme, de grootste religie in India, is euthanasie niet geaccepteerd.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.