*

 

Tropisch weekeinde

Henri Zoelen − 17/06/05, 00:00

De dag begint nogal bewolkt, met name in het oosten van het land, maar de wolkenvelden trekken naar Duitsland weg. Dit neemt wel enige tijd in beslag; in de loop van de middag kan de zon echter doorbreken en dat is ook het moment dat warmere lucht over Nederland gaat uitstromen.

De wolken hangen samen met de voorste begrenzing van deze lucht, een zogenaamd warmtefront. Wat lichte motregen daaruit in het oosten is vanochtend ook niet uitgesloten, maar de neerslag zal niet veel opleveren in de regenmeter; de hoeveelheid beperkt zich tot enkele tienden van een millimeter. Voor de avond loopt de temperatuur flink op en komt ruim boven de 20 graden uit, in Limburg kan al een zomerse 25 graden gehaald worden. De rest van de avond is het met weinig wind aangenaam buiten.

Ook overdag waait hooguit een matige, westelijke wind, kracht 3. Dit betekent dat het kwik op de Hollandse stranden wat achterblijft, maar het zal daardoor niet koud aanvoelen. Ook vannacht wordt het niet koud; waarschijnlijk komt het kwik maar net onder de 15 graden, een nacht die zomers aandoet.

De verschillende computerberekeningen houden al enkele dagen vol dat het in het weekeinde voor Nederlandse begrippen echt warm gaat worden. De maxima lopen morgen al uiteen van 25 graden dicht bij de zee en het IJsselmeer tot 30 graden in het zuidoosten van het land.

Met een hogedrukgebied pal boven het land valt de wind dan vrijwel helemaal weg, alleen is in de middag op de stranden opnieuw een lichte bries, hooguit windkracht 3, van zee mogelijk, die voor een aangename verkoeling zorgt.

Het ziet ernaar uit dat de tropische grens zondag zelfs overschreden wordt. De kans dat dit dan al uitmondt in hitteonweer is niet groot, maar in de daarop volgende nacht en maandag overdag lijken de buien wel los te barsten om de atmosfeer tot ontlading te brengen.

De buien luiden overigens geen koud weertype in. Op maandag hoort nog steeds een zomerse 26 graden tot de mogelijkheden en daarna daalt het maximum naar een graad of 22, alleszins redelijk voor de tweede helft van juni. Ook de nachten blijven aan de zachte kant: ruim boven de 10 graden.

Een en ander hangt samen met het feit dat boven de zuidelijke helft van Europa de luchtdruk hoog blijft en depressies ruim ten noorden van de Noordzee langstrekken. Uitlopers van fronten van deze depressies kunnen wel tot onze omgeving doordringen maar vooralsnog ziet het ernaar uit dat ze inactief zijn.

mailIcon print |