In de zorg vervallen toeslagen voor werk in de avond en het weekeinde, als het aan de werkgevers ligt. In ruil krijgen werknemers prestatiebeloning en meer zeggenschap over hun roosters.
Meer maatwerk en ruimte is nodig om zorginstellingen als ondernemingen te laten functioneren. De instellingen worden geconfronteerd met krimpende overheidsbudgetten en moeten op zoek naar nieuwe markten en geldstromen. Bovendien vragen cliƫnten om een individuele aanpak, aldus voorzitter Loek Hermans van MKB Nederland, waarbij veel brancheorganisaties in de zorg zijn aangesloten.
De huidige cao's belemmeren een modernere manier van werken, die volgens de werkgevers ook tal van werknemers in de zorg zouden wensen. Zo is er een verbod op werken in twee dagdelen, terwijl moeders wellicht 's ochtends en 's middags een paar uur onder schooltijd zouden willen werken.
MKB Nederland wil daarom toe naar een afgeslankte basis-cao, waarna instellingen verder afspraken over arbeidsvoorwaarden maken die maatwerk bieden aan onderneming, werknemers en cliƫnten. ,,Instellingen moeten gaan concurreren als aantrekkelijke arbeidsorganisatie voor werknemers'', vindt de werkgeversorganisatie, die in de komende cao-onderhandelingen al afspraken wil over experimenten met de nieuwe werkwijze.
De werkgevers willen niets weten van het opnemen van kwaliteitseisen in de cao zoals de vakbond CNV Publieke Zaak bepleit. Die wil onder meer dat ondernemingsraden een stop kunnen zetten op het toelaten van nieuwe verpleeghuisbewoners als er onvoldoende kwaliteit kan worden geboden. ,,Onzin'', reageert voorzitter Constant van Scheleven van Arcares, de brancheorganisatie van verpleeg- en verzorgingshuizen. ,,Dan zeg je 'nee' tegen inkomen en neemt de samenleving je niet meer serieus.''
Van Scheleven vindt wel dat ondernemingsraden een sterke rol moeten gaan spelen in de modernisering van de arbeidsvoorwaarden. ,,Ze moeten mede-ontwerpers zijn.''
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.