Het zuiden van Thailand kreeg de afgelopen dagen een reeks bomaanslagen te verwerken. Het lijkt erop dat militante rebellen hun strijd aan het opvoeren zijn.
Twee doden en bijna tachtig gewonden. Dat was het resultaat van een serie bomaanslagen van de afgelopen dagen in het zuiden van Thailand. Zondag gingen vrijwel gelijktijdig drie bommen af op verschillende plaatsen in provincie Songkhla. In de aangrenzende provincie Yala ontplofte gisteren een bom bij een cafetaria van een technische school. Daarbij raakten vier patrouillerende soldaten gewond.
De bomaanslagen in Songkhla waren gericht tegen een hotel in de gelijknamige stad, een supermarkt en het vliegveld van Hat Yai. De bom in de vertrekhal eiste twee levens. In totaal vielen er zo'n 70 gewonden, van wie vier buitenlanders.
De bomexplosies zijn de laatsten in een reeks van vrijwel dagelijkse aanslagen die de drie zuidelijkste provincies Pattani, Yala en Narathiwat al vijftien maanden in hun greep houden. Bij het geweld zijn sinds begin vorig jaar naar schatting ruim 600 mensen gedood. In het overwegend boeddhistische Thailand zijn de inwoners van de drie provincies in meerderheid moslim. Velen klagen al decennialang over achterstelling en discriminatie door Bangkok.
Omdat de aanslagen in de regel niet worden opgeëist,is onduidelijk wie er precies achter zitten. De Thaise regering van premier Thaksin Shinawatra geeft de schuld aan enkele separatistische moslimgroeperingen. Hij trad tot nu toe hard op tegen vermoedelijke moslimstrijders, onder meer in oktober, toen 78 gearresteerde demonstranten stikten tijdens een transport door het leger.
De serie bomaanslagen lijkt een verslechtering van de veiligheidssituatie in te luiden. Tot op heden was het geweld vooral gericht tegen militairen, de politie en de lokale overheid. Bovendien vonden de meeste aanslagen plaats in de drie zuidelijkste provincies. Het feit dat nu ook toeristische doelen doelwit zijn geworden in het tot nu toe relatief rustige Songkhla lijkt erop te duiden dat de aanslagplegers hun werkterrein willen verleggen. De aanslagen op deze voor Thailand cruciale sector zijn een nieuwe provocatie aan het adres van premier Thaksin. Die beloofde vorige week zijn harde politiek ten aanzien van de regio bij te stellen. De bommenleggers lijken hem te willen dwingen het niet bij woorden alleen te laten.
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.