*

 

Migranten krijgen paspoort op 5 mei

Van onze redactie politiek − 27/01/05, 00:00

DEN HAAG - Migranten die Nederlander willen worden krijgen in de toekomst hun paspoort uitgereikt op 5 mei tijdens een feestelijke plechtigheid. De traditionele bevrijdingsdag moet volgens minister Verdonk (vreemdelingenbeleid en integratie) uitgroeien tot een dag van 'vrijheid, democratie en burgerschap'.

Verdonk kwam met deze twee voorstellen na de nationale conferentie over de integratieproblemen van migrantengroepen. Het kabinet wil de binding en saamhorigheid van personen en groepen versterken. Het verstrekken van een paspoort op een speciale dag kan een bindend element zijn, verwacht zij. Bevrijdingsdag zou een nieuwe betekenis krijgen, vooral nu de Tweede Wereldoorlog steeds verder in de geschiedenis komt te liggen. Daarnaast wil Verdonk ook met een Integratieraad komen, met allochtone én autochtone vertegenwoordigers.

Onder leiding van het kabinet discussieerden 's middags vertegenwoordigers van maatschappelijke organisaties, gemeenten, migrantengroepen en bedrijfsleven met elkaar hoe de saamhorigheid in de verbrokkelende samenleving kan worden versterkt. Zij stelden een waslijst aan plannen en afspraken op. Over enkele maanden komen zij weer bijeen.

's Avonds sprak het kabinet met circa twintig vertegenwoordigers van religieuze stromingen. Een gezamenlijke verklaring werd er uiteindelijk niet uitgegeven, omdat de neuzen nog niet allemaal dezelfde kant op stonden. Het kabinet onderschreef dat religie een bindend element kan zijn in de samenleving.

Deelnemers hadden grote waardering voor het initiatief van het kabinet. ,,We moeten ergens beginnen,'' zei ex-toptennisser Richard Krajicek die met zijn stichting in achterstandswijken speelveldjes opzet. Ahmed Larouz van het netwerk van hoogopgeleide allochtonen Tanz: ,,Eindelijk kan ik bij het kabinet mijn ei kwijt.'' Voorzitter Harchaoui van het platform voor multiculturele ontwikkeling Forum: ,,Dit is een begin van het slechten van barrières. We moeten de dialoog aangaan.''

mailIcon print |