,,Als iemand een terroristische aanslag toejuicht, is dat verwerpelijk“, aldus VVD-kamerlid Luchtenveld. “Maar het is niet meteen strafbaar.“
Een jaar na de moord op Theo van Gogh vlamt in de Kamer de discussie weer op over het strafbaar stellen van 'apologie'. Kort na de moord kondigde minister Donner (CDA, justitie) zo'n voorstel aan.
Hij wees op andere landen, waar het verheerlijken en goedpraten van terroristische misdrijven al strafbaar is, zoals Frankrijk.
De bewindsman leek te kunnen rekenen op een meerderheid in de Kamer. Alleen de SP en GroenLinks en Lazrak (oppositie) en de kleinste coalitiefractie D66 keerden zich ertegen. Zij vonden het een aantasting van de vrijheid van meningsuiting.
CDA, VVD, LPF, SGP en ChristenUnie waren voor. En de PvdA wilde het niet meteen afschieten en eerst Donners voorstel zien.
Maar tot ongenoegen en onbegrip van het CDA heeft de VVD inmiddels zelfs daar geen behoefte meer aan. Eerst sprak vorige week kamerlid Hirsi Ali zich ertegen uit. Maandag dekte fractievoorzitter Van Aartsen dat politiek af.
“Natuurlijk zijn er grenzen aan de vrijheid van meningsuiting. Maar wij vinden dat je veel moet kunnen zeggen“, zegt Luchtenveld, bij de VVD de woordvoerder op het terrein van de grondrechten. Voor zijn fractie wordt een grens gepasseerd als iemand aanzet tot een misdrijf. “Bijvoorbeeld als iemand oproept om na Theo van Gogh ook nog anderen te vermoorden. Maar met de huidige strafbepalingen kun je al veel.“
Donner gaf vorige week in een toespraak aan dat het zijn bedoeling niet is om de vrijheid van meningsuiting aan banden te leggen. De bewindsman wil dat Justitie het strafartikel in bepaalde situaties in stelling kan brengen.
“Het is nodig, wanneer publieke gevoelens, bijvoorbeeld door een aanslag, tot het kookpunt zijn gestegen, om te voorkomen dat die tot een explosie komen door provocatieve uitlatingen“, zei Donner. “Als je op een kruitvat zit, moet je voorkomen dat er een lont in wordt gestoken.“
Maar met die inperking trekt hij de VVD niet over de streep. Luchtenveld: “Het wordt dan moeilijk om uit te maken wanneer iets wel en wanneer iets niet strafbaar is. Dat kan tot verwarring leiden en mislukte juridische procedures. Dat vergroot het vertrouwen van de burgers in het rechtssysteem niet.“
© - Alle rechten voorbehouden.
Lees de gebruiksvoorwaarden.